Трансплантація органів у Програмі медичних гарантій
опубліковано 16 січня 2024 року о 11:00

Раніше трансплантація забезпечувалася в межах пілотного проекту МОЗ. Тепер напрямок перейшов до Програми медичних гарантій. Тож у 2024 році до ПМГ додано два нових пакети —  “Лікування дорослих та дітей методом трансплантації органів” та “Лікування дорослих та дітей методом трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин”. Розповідаємо про перший з двох. 
Попри війну та обмежені ресурси обсяг гарантованих медичних послуг для українців не зменшений. Навпаки – Програма медичних гарантій розширюється і сфокусована на відновленні здоров’я та людського потенціалу. Два нових медичних пакети передбачено для лікування дорослих та дітей методом трансплантації органів та стовбурових клітин.
Раніше трансплантація забезпечувалася в межах пілотного проекту МОЗ, який тривав три роки. За цей час у 2021 році здійснено 316 органних трансплантацій, у 2022 — 384, а у 2023 — 585 (перелік досягнень розвитку галузі трансплантації в Україні можна подивитись на сайті МОЗ). З огляду на такі успішні показники, цьогоріч трансплантаційні пакети увійшли до Програми медичних гарантій НСЗУ. Перехід пакетів з трансплантації в Програму медичних гарантій – це перш за все зрозумілий маршрут для пацієнта та прозорість оплат для медичних закладів. Адже НСЗУ висуває чіткі вимоги до надавачів та обсяг послуг, які може отримати пацієнт.
НСЗУ укладає договори щодо надання медичних послуг дорослим та дітям методом трансплантації органів із закладами охорони здоров'я, які визначені МОЗ.
Скільки заплатить НСЗУ за трансплантацію органів медичному закладу? 
Варто наголосити, що пакет з трансплантації складається з трьох послуг: надання медичних послуг у посттрансплантаційному періоді, безпосередньо трансплантація та надання медичних послуг у посттрансплантаційному періоді. Для кожної послуги визначені обсяг, умови закупівлі та тарифи.
Загалом тарифи на трансплантацію, які діяли в пілотному проекті МОЗ, збережені в Програмі медичних гарантій і навіть збільшені за надання медичної допомоги під час посттрансплантаційного періоду. Так, наприклад, НСЗУ сплачуватиме 41 тис. грн за надання медичної послуги на дотрансплантаційному етапі. Тариф за трансплантацію залежатиме від трансплантованого органа: за пересадку легень НСЗУ заплатить понад 2,6 млн грн, серця – понад 2 млн грн, печінки – близько 1,4 млн грн, нирки – 800 тис. грн. Тариф на посттрансплантаційний період також залежить від органу, який пересадили. Загалом НСЗУ заплатить від 185 до 193 тис. грн за надання медичних послуг з посттрансплантаційного супроводу пацієнта. Для пострансплантаційного періоду передбачена певна тривалість. Так, надання медичних послуг з посттрансплантаційного супроводу пацієнта – з дати виписки пацієнта до 360 дня з моменту проведення операції.
Детальніше про тарифи можна прочитати в постанові Кабінету Міністрів України від 22.12.2023 №1394 “Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році”, глава 41.
Як пацієнтам отримати лікування методом пересадки органів безоплатно у рамках Програми медичних гарантій? 
Лікування починається не одразу із операції, а з підготовки до пересадки (дотрансплантаційного періоду). Адже підготовка до трансплантації - це важливий етап, який дозволяє підвищити шанси на успішну операцію та зменшити ризик ускладнень.
1. Щоб почати процес підготовки пацієнту, який потребує трансплантації, необхідно мати направлення від лікуючого лікаря. Кандидат-донор може звернутись як з направленням від лікуючого лікаря, так і без направлення (за самозверненням).
2. Далі після підготовки до оперативного втручання пацієнт чи пацієнтка, яким необхідна пересадка, можуть отримати послугу з трансплантації. Щоб отримати послугу із трансплантації в рамках Програми медгарантій, потрібно мати електронне направлення або лікуючого лікаря, або трансплант-координатора (за умови ідентифікації останнього в ЕСОЗ) центру трансплантації. Важлива умова: пацієнти мають знаходиться в листі очікування даного центру трансплантації і дані про них мають бути внесені до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації (ЄДІСТ). Пацієнт-донор може звернутись як з електронним направленням, так і за самозверненням. Але в будь-якому разі важливо, щоб інформація про донора також була внесена до ЄДІСТ.
Також варто розуміти, що кожен із медичних закладів, який проводить трансплантацію, створює лист очікування, а з них вже формується загальний лист очікування в Україні. Це своєрідна черга на пересадку необхідного пацієнту органу. Детальніше про це можна почитати тут
3. Після пересадки не менш важливим етапом є посттрансплантаційний період. Це комплекс медичних послуг, які надаються пацієнтам, які перенесли трансплантацію органів. Ці послуги спрямовані на забезпечення нормального функціонування трансплантованого органу, запобігання відторгненню, а також на покращення якості життя пацієнта. Підстави для отримання безоплатної послуги: направлення лікуючого лікаря центру трансплантації або самозверення пацієнтів з діагнозами, що пов’язані з пересадкою органу чи тканини.

Які безоплатні послуги передбачені в межах пакету “Лікування дорослих та дітей методом трансплантації органів”?
Як ми вже зазначали, пакет з трансплантації складається з трьох послуг. Для кожної з них послуги передбачено певний обсяг.
Надання медичних послуг у посттрансплантаційному періоді (тобто до проведення оперативного втручання):
- Огляд, оцінювання та динамічне спостереження за станом пацієнта та донора.
- Проведення необхідних лабораторних та інструментальних досліджень пацієнтам та донорам. Наприклад, імуногенетичних, імуноматологічних скринінгів тощо.
- Консультування спеціалістами.
- Анестезіологічне забезпечення під час проведення діагностичних досліджень.
- Надання психологічної підтримки. Пацієнти та донори можуть відчувати стрес і тривогу перед операцією. Психологічна підтримка допоможе їм впоратися з цими емоціями тощо.
Трансплантаційний період:
- Обстеження пацієнта/пацієнтки перед операцією.
- Передопераційний огляд лікарем-трансплантологом, лікарем-анестезіологом та іншими спеціалістами пацієнта та донора.
- Проведення лабораторних та проведення інструментальних обстежень.
- Встановлення пари донор-реципієнт за загальними критеріями та статусом екстреності.
- Консультування іншими спеціалістами.
- Транспортування та доставлення анатомічного матеріалу в заклад, в якому пацієнту/пацієнтів буде проведено операцію з трансплантації.
- Проведення хірургічної операції з трансплантації донорського органу.
- Анестезіологічне забезпечення та своєчасне знеболення на всіх етапах
- Надання медичної допомоги в умовах палати та\або відділення інтенсивної терапії
- Цілодобове лікарське спостереження та медсестринський догляд
- Проведення медикаментозної терапії, зокрема, імуносупресивної (індукційної терапії) упродовж періоду госпіталізації пацієнта/пацієнтки.
- Забезпечення компонентами та препаратами крові у цілодобовому режимі.
- Надання послуг з реабілітації в гострому періоді
- Надання психологічної підтримки пацієнту/пацієнтці, який/яка підлягає лікуванню методом трансплантації органів, а також донору.
- Забезпечення лікарськими засобами
- Забезпечення харчуванням в умовах стаціонару тощо.
Надання медичних послуг у посттрансплантаційному періоді:
- Динамічне спостереження за станом здоров’я пацієнта/пацієнтки у післятрансплантаційному періоді.
- Проведення необхідних лабораторних та інструментальних досліджень.
- Анестезіологічне забезпечення під час проведення діагностичних досліджень.
- Призначення та/або корекція медикаментозного лікування.
- Виписка е-рецептів для отримання імуносупресивних лікарських засобів, які передбачені програмою реімбурсації.
- Навчання пацієнтів щодо ведення щоденника основних показників (температури, пульсу, артеріального тиску) та розпізнавання ранніх симптомів відторгнення та ін.
Детальний перелік послуг, включно із найменуваннями лабораторних та інструментальних обстежень, дивіться на сайті НСЗУ у розділі “Контрактування” - “Контрактування-2024” - “Вимоги ПМГ-2024”. Пункт 42 “Лікування дорослих та дітей методом трансплантації органів”.
Корисні посилання: 
- Постанова Кабінету Міністрів України від 22.12.2023 №1394 “Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році”, глава 41 https://www.kmu.gov.ua/npas/deiaki-pytannia-realizatsii-prohramy-derzhavnykh-harantii-medychnoho-obsluhovuvannia-naselennia-u-2024-rotsi-i221223-1394
- Вимоги до пакету “Лікування дорослих та дітей методом трансплантації органів” на сайті НСЗУ, пункт 42 https://contracting.nszu.gov.ua/kontraktuvannya/kontraktuvannya-2024-1699952970/vimogi-pmg-2024
- Закон України “Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині”
- Постанова Кабміну №1366 від 23.12.2020 “Про затвердження Положення про Єдину державну інформаційну систему трансплантації органів та тканин”
- Наказ МОЗ №1041 “Про внесення змін до Порядку розподілу анатомічних матеріалів та критеріїв встановлення пар донор-реципієнт та Положення про врегулювання діяльності трансплант-координаторів”
- Порядок надання письмової згоди живого донора на вилучення у нього анатомічних матеріалів та письмової відмови від раніше наданої такої згоди, письмової згоди або незгоди чи відкликання раніше наданої згоди на вилучення анатомічних матеріалів з тіла особи для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів після визначення її стану як незворотна смерть, а також подання письмової заяви про призначення, зміну чи відкликання повноважного представника
- Сайт Українського центру трансплант-координації
- Порядок отримання препаратів імуносупресіі для осіб в посттрансплантаційному періоді за програмою реімбурсації

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux