Майже 4 тисячі постраждалих від війни українців евакуйовано на лікування до закордонних клінік
опубліковано 14 липня 2023 року о 13:00

Від початку повномасштабної війни росії проти України тривають евакуаційні рейси для постраждалих громадян, організовані у рамках співпраці Міністерства охорони здоров’я з Єврокомісією та ВООЗ. Загалом завдяки такій взаємодії вже вдалося направити на лікування та/або реабілітацію за кордон 3 949 українців.

Нагадаємо, що така медична евакуація та транспортування громадян здійснюється безоплатно, адже всі видатки за дороговартісне лікування взяли на себе уряди країн-партнерок, які приймають пацієнтів.

Перевезення пацієнтів із медзакладів України до медичного евакохабу в Польщі забезпечують транспортні медичні команди обласних центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, медичні вагони Укрзалізниці, команда БО «Лікарі без кордонів», а також бригади парамедиків із європейських країн, які законтрактовані ВООЗ. Детальніше ознайомитися з алгоритмом медичної евакуації можна за посиланням.

Насамперед до закордонних клінік направляють:

пацієнтів із травмами, які потребують надання третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги;

пацієнтів, які потребують надання комбустіологічної допомоги (у разі опіків);

дітей з новоутвореннями, які потребують надання високоспеціалізованої медичної допомоги;

дорослих пацієнтів з новоутвореннями, які потребують надання високоспеціалізованої медичної допомоги;

дітей з орфанними захворюваннями.

Зазначимо, що саме сімейний чи лікуючий лікар має ухвалити рішення про направлення пацієнта на лікування за кордон, керуючись наказом МОЗ №574 від 05.04.2022 р. «Про затвердження Критеріїв направлення громадян України для лікування за кордон на період дії воєнного стану та Переліку закладів охорони здоров’я, які здійснюють координацію направлення громадян України для лікування за кордон на період дії воєнного стану».

Відповідність критеріям підтверджують за допомогою первинної облікової документації № 027/о «Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого». Вона має бути заповнена лікарем закладу охорони здоров’я, який здійснює координацію направлення громадян України для лікування за кордон.

Під час медичної евакуації пацієнт повинен мати із собою документ, що посвідчує особу — закордонний або внутрішній паспорт. Також потрібні виписки з історії хвороби (зокрема, для дітей). Однак, наголошуємо, що відсутність тих чи інших документів не є перешкодою для вивезення важкопораненого чи онкохворої дитини на лікування за кордон.

Кожен випадок медичної евакуації вимагає окремого підходу, однак зазвичай підготовка пацієнта триває від 3-4 днів до 2 тижнів. У разі потреби у сторонній допомозі та підтримці через важкий стан або необхідність у подальшому післяопераційному догляді пацієнта можуть супроводжувати родичі або близькі.

На сьогодні громадяни України можуть скористатися кількома маршрутами медичної евакуації на лікування за кордон.

Перший — через обласний департамент охорони здоров’я, який має визначену особу, відповідальну за направлення громадян України на лікування за кордоном на період дії воєнного стану.

Другий — шляхом подання особистої заявки через сайт МОЗ, адже через воєнні дії багато людей не завжди мають звʼязок із сімейним лікарем чи департаментом охорони здоровʼя. Самостійно подати попередню заявку на Програму медичної евакуації важкохворі українці або ж ті, хто отримав травми внаслідок війни, можуть у розділі «Громадянам» на сайті Міністерства охорони здоров’я України.

Третій — через подання на евакуацію за кордон поранених військовослужбовців, що здійснюється через командування Медичних сил України. Більше інформації можна отримати на сайті: https://navigator.pryncyp.com/stage-4.

МОЗ разом із міжнародними партнерами продовжують організовувати медичні конвої та евакуювати постраждалих громадян України, де у спеціалізованих клініках Європи вони отримують потрібне лікування та подальшу реабілітацію.


 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux