Сім’я – не альтернатива, а норма: як область реалізує право дітей на родину
15 травня, з нагоди Міжнародного дня сім’ї, відбувся брифінг щодо реалізації права дітей на зростання в сімейному оточенні. До участі долучилися заступник голови Чернівецької обласної військової адміністрації Роман Греба, регіональна консультантка Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей Надія Періус, начальниця Служби у справах дітей Чернівецької обласної військової адміністрації Оксана Симак.
Чернівецька область є однією із десяти демонстраційних регіонів України, які першими за підтримки партнерів впроваджують системні зміни у сфері догляду та підтримки дітей. Тож, у фокусі брифінгу — ключове право кожної дитини: виховуватись у сім’ї, та які кроки для цього вже робить держава й регіон.
«Право дитини на сім’ю — не лише емоційна теза, а міжнародно визнане базове право дітей. Саме тому у листопаді минулого року Уряд України затвердив Стратегію забезпечення права кожної дитини на зростання в сімейному оточенні до 2028 року. Перш за все, зосереджуємо увагу на підтримці біологічних сімей, щоби дитина могла залишитись у родині, отримуючи турботу та любов рідних. Якщо такої можливості немає, пріоритетним є влаштування дитини до сімейних форм виховання. Активно проводиться робота щодо впровадження нових соціальних послуг, зокрема, соціальної адаптації, підтриманого проживання та денного догляду дітей з інвалідністю. У громадах облаштовують простори дружні до дітей та підлітків. Цьогоріч ми плануємо придбати 10 помешкань для дитячих будинків сімейного типу. Мова йде як про створені у Чернівецькій області ДБСТ, так і родини з регіонів, де ведуться активні бойові дії», - зазначає заступник начальника Чернівецької ОВА Роман Греба.
Регіональна консультантка Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей, Надія Періус, зауважила, що у Чернівецькій області вже затверджено Регіональний план заходів з реалізації Стратегії. Документ передбачає створення доступних соціальних послуг для родин із дітьми в громадах, підтримку родин у складних життєвих обставинах, розвиток сімейних форм виховання, соціалізацію випускників інституційних закладів тощо.
Одне з найважливіших завдань Регіонального плану забезпечити превентивні заходи, щоб діти зростали у люблячій біологічній родині. Якщо все ж зберегти дитину в біологічній родині неможливо – треба докласти всіх зусиль, щоби ця дитина не опинилася в інституційному закладі. Для цього треба, щоб було достатньо сімейних форм виховання та сімей патронатних вихователів.
За словами начальниці Служби у справах дітей Чернівецької ОВА Оксани Симак, наразі в регіоні проживає 990 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. З них 69 дітей усе ще перебувають у закладах інституційного догляду. Разом із тим, в області вже функціонує 54 прийомних родин, 14 дитячих будинків сімейного типу ,13 родин патронатних вихователів.Окрему увагу приділили питанню необхідності зміни уявлення суспільства про дітей, які чекають на родину. Це, передусім, підлітки, діти з інвалідністю або сімейні групи з кількох братиків і сестричок. Дітей саме цих категорій в інституційних закладах найбільше, а людей, готових прийняти їх до себе, не так багато.
Довідково:Дізнатись, як можна прийняти дитину в родину, які документи для цього потрібні, який алгоритм дій, – можна на державній онлайн-платформі “Україна для кожної дитини” dity.gov.ua