Звіт представника Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Чернівецькій області
НЕЧИПОРУК ЛЮБОВІ МИКОЛАЇВНИ
за 2021 рік
Вступ
Представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Чернівецькій області впродовж 2021 року забезпечувала виконання наглядових повноважень регуляторного органу на території регіону, здійснювала контроль і нагляд за дотриманням телерадіоорганізаціями і провайдерами програмної послуги на теренах області вимог чинного законодавства України в сфері телебачення і радіомовлення, реклами, авторського права і суміжних прав, законодавства про захист суспільної моралі.
Зокрема, представництвом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Чернівецькій області впродовж 2021 року забезпечувався нагляд за виконанням ліцензіатами законодавства України та дотримання умов ліцензій, здійснювалися моніторинги телерадіопрограм, проводилися перевірки ліцензіатів, надавалася оперативна інформація до апарату Національної ради про виявлені порушення, готувалися аналітичні, статистичні, довідкові матеріали щодо суб’єктів телерадіомовлення.
У своїй діяльності представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Чернівецькій області керується Конституцією України, Законами України «Про телебачення і радіомовлення», «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», «Про інформацію», «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України», «Про авторське право та суміжні права», «Про рекламу», «Про порядок висвітлення діяльності органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», «Про радіочастотний ресурс України», «Про телекомунікації», «Планом розвитку національного телерадіоінформаційного простору України», іншими законами України та нормативними документами, які регламентують питання функціонування телерадіопростору в Україні, Положенням про представника Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Регламентом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, рішеннями регуляторного органу.
Стан та розбудова мереж радіомовлення
Станом на грудень 2021 року на території Чернівецької області здійснюють діяльність 6 місцевих мовників, що мають ліцензії на ефірне радіомовлення: ТОВ «МТРК «Чернівці» (радіо «Блиск»), ТОВ «Буковинська хвиля», ТОВ «ТРК «Станція» («Радіо 10»), ТОВ «ТРК «ТВА» («ТВА ФМ»), КП «ТРО «Сокиряни» Сокирянської міської ради («СокФМ»), КП «ТРК «На своїй хвилі».
Згідно з рішенням ПАТ «Укртелеком» від 01.01.2021 про припинення надання послуг проводового радіо в Чернівецькій області припинили мовлення Редакція Кіцманського районного радіомовлення, Редакція радіомовлення Вашківецької міської ради, КП «Редакція районного радіомовлення «Радіо «Хвилі Черемошу» (м. Вижниця), КП редакція Кельменецького районного радіомовлення.
Ухвалення Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення незалежності Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення» дало змогу Національній раді з питань телебачення і радіомовлення відновити проведення конкурсів.
Відтак рішеннями № 1088 від 05.08.2021, № 1118 від 12.08.2021, № 1150 від 19.08.2021 оголошено конкурси на отримання ліцензії на мовлення з використанням вільних радіоканалів, в переліку яких значилися й вільні радіоканали в Чернівецькій області, зокрема: 98,3 МГц в місті Чернівці, 97,9 МГц у Кельменцях, 102,3 МГц в Новодністровську.
За підсумками конкурсів, прийнято рішення визнати переможцем та видати ліцензію на мовлення на частоті 98,3 МГц у місті Чернівці АТ «НСТУ» («Радіо «Культура»), на частоті 97,9 МГц у Кельменцях – КП «ТРО «Сокиряни» Сокирянської міської ради, на частоті 102,3 МГц в Новодністровську – КП «ТРК «На своїй хвилі».
«Радіо «Культура» мовитиме у Чернівцях та на території Заставнівської, Кіцманської, Чернівецької міських, Неполоковецької селищної, Боянської, Великокучурівської, Волоківської, Горішньошировецької, Кам’янської, Магальської, Мамаївської, Острицької, Чагорської, сільських територіальних громад Чернівецького району 24 години на добу. Конкурсними вимогами до програмної концепії передбачено ведення передач виключно українською мовою, частка передач власного виробництва має становити не менше 85% загального обсягу мовлення. Обов’язкове розміщення соціально вагомих передач інформаційно-аналітичного, публіцистичного, культурно-мистецького, освітнього спрямування. Не дозволена ретрансляція програм чи використання вихідних даних інших мовників.
КП «ТРО «Сокиряни» Сокирянської міської ради, окрім Сокирян, мовитиме та забезпечуватиме й інформаційні потреби мешканців смт Кельменці та Кельменецької селищної громади Дністровського району. Конкурсними умовами рекомендовано розміщення соціально важливих програм.
КП «ТРК «На своїй хвилі» забезпечуватиме виконання наступних конкурсних умов: в загальному обсязі мовлення радіокомпанії не менше 15 відсотків мають становити передачі місцевої тематики – інформаційного, публіцистичного, освітнього спрямування. Обсяг ведення передач українською мовою – 100 відсотків. Дозволяється ретрансляція виключно програм Суспільного мовлення та програм Центральної телерадіостудії Міністерства оборони України, м. Київ («Армія FM – військове радіо»).
Національна рада сприяє розбудові суспільного мовлення – одним із пріоритетів є створення і розвиток радіо- та телеканалів мовлення в мережах Національної суспільної телерадіокомпанії. Розбудова мереж суспільного мовника дуже важлива насамперед у прикордонних регіонах, і в Чернівецькій області зокрема, де недостатнє покриття сигналом українських мовників і потрібне якісне та потужне інформування. Також регулятор сприяє розвитку місцевих і регіональних компаній.
Розвиток цифрового ефірного телерадіомовлення
Для забезпечення інформаційної безпеки, інтересів суспільства, протидії зовнішньому негативному інформаційному впливу та з метою поширення об'єктивної інформації існує нагальна потреба у побудові державного сегмента системи цифрового телемовлення. Кабінет Міністрів України затвердив програму будівництва загальнонаціональної цифрової багатоканальної телемережі МХ-7, оператором якої буде Концерн РРТ, до вересня 2022 року. Загальнонаціональний мультиплекс передбачає встановлення 158 цифрових передавачів для трансляції до 12 телеканалів у стандарті DVB-T2 (MPEG-4) та 3 каналів суспільного радіо. Заплановано, що два передавачі від загальної кількості буде встановлено в Чернівецькій області.
Розповсюдження ефірного цифрового телебачення в Чернівецькій області наразі забезпечуюють 2 цифрових передавачі багатоканальних телемереж МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5 стандарту DVB-T2 у містах Чернівці та Новодністровськ провайдера цифрової мережі Т2 ТОВ «ЗЕОНБУД», що розташовані в Чернівцях та Новодністровську, та 1 передавач місцевого оператора телекомунікацій – ТОВ «ТРК «ЧТ2».
Така кількість цифрових передавачів є вкрай недостатньою для забезпечення якісним цифровим сигналом території Чернівецької області. Проблема із забезпеченням покриття Буковини багатоканальним телесигналом поглиблюється складністю рельєфу місцевості, що зумовлює необхідність суттєвого збільшення кількості існуючих передавачів багатоканального мовлення.
Згідно з даними Карпатської філії УДЦР, якісний прийом цифрового сигналу відбувається в населених пунктах, де встановлено передавачі, та в прилеглих до них районах. З вежі, що розташована в Хмельницькій області, цифровим сигналом покривається частина Хотинщини. Приблизний відсоток покриття Чернівецької області цифровим сигналом – 40%.
Ліцензіями на багатоканальне телемовлення в області володіють 4 місцеві телекомпанії: ТОВ «Чернівецький промінь» та ТОВ «Місто ТБ» (здійснюють мовлення в багатоканальній телемережі МХ-5 у стандарті DVB-T2 (MPEG 4), оператор телекомунікацій ТОВ «ЗЕОНБУД»), ТОВ «ТРК «ТВА» та ТОВ «МТРК «Чернівці» (мовлять у багатоканальній телемережі з використанням радіочастотного ресурсу у стандарті DVB-T2 (MPEG 4), оператор телекомунікацій ТОВ «ТРК «ЧТ2»). Таким чином, усі ліцензіати-телемовники Національної ради, які зареєстровані в Чернівецькій області, забезпечені можливістю мовити в цифровому форматі. Також у мультиплексі МХ-5 у Чернівецькій області здійснює мовлення філія АТ «НСТУ» з логотипом «UA: Буковина».
Провайдери програмної послуги
Достатньо розвинена в Чернівецькій області система багатоканальних мереж. Провайдери програмної послуги мають ліцензії Національної ради на здійснення діяльності у Чернівцях та Новодністровську, а також Кіцмані, Сторожинці, Новоселиці, Хотині, Герці, Кельменцях, Сокирянах.
Згідно з діючими ліцензіями Національної ради (з урахуванням декількох ліцензій на одного провайдера) у м. Чернівці наявні 7 провайдерів програмної послуги, в області – 5. Загалом – 12 провайдерів програмної послуги. Кількість діючих ліцензій у ППП, які зареєстровані та здійснюють діяльність на території регіону – 17. У столиці та інших регіонах зареєстровані 5 суб’єктів підприємницької діяльності, які надають послуги провайдерів (ТОВ «Воля-кабель» (м. Київ), ТОВ «Діджитал Скрінз» (м. Київ), ФОП Пиріжок О.А. (м. Кам’янець-Подільський Хмельницької обл.), ТОВ «Вечір Телеком» (м. Київ), ФОП Богаченко В.В. (с. Панівці Терпопільської обл.).
ФОП Мезенєв Р.А., ФОП Богаченко В.В., ТОВ «Вечір Телеком» не здійснюють діяльності згідно з діючими ліцензіями – співпрацюють з ОТТ-сервісами.
Захист телерадіоінформаційного простору
З огляду на особливість прикордонного розташування Чернівецької області захист телерадіоінформаційного простору має першоважливе значення і перебуває серед пріоритетних завдань діяльності представника Національної ради у Чернівецькій області.
Планами основних заходів Національної ради України на перше та друге півріччя 2021 року було передбачено здійснення моніторингів телемереж провайдерів програмної послуги, спрямованих на захист інформаційної безпеки, щодо відповідності змісту програм та передач, які ретранслюються, вимогам законодавства України та Європейської конвенції про транскордонне телебачення (п. 5.17 та п. 5.12 відповідно).
У 2021 році представництвом здійснювалися постійні моніторинги провайдерів програмної послуги щодо ретрансляції іноземних програм на предмет відповідності їх змісту вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України (загалом здійснено 23 моніторинги).
Станом на грудень 2021 року, відповідно до рішень Національної ради, обмеженими для ретрансляції є 100 іноземних телепрограм, в ефірі яких Національною радою зафіксовано порушення норм українського законодавства. Провайдери програмної послуги регіону оперативно отримують інформацію про прийняття Національною радою рішень щодо вилучення іноземних телепрограм з Переліку тих, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України.
Зокрема, впродовж 2021 року регуляторним органом приймалися відповідні рішення стосовно іноземних програм «MTV Rocks International» (ефірний логотип «MTV Rocks») (країна правовласник – Чеська Республіка) (Рішення № 65 від 28.01.2021), «VH 1 Сlassic» (країна правовласник – Чеська Республіка) (Рішення № 65 від 28.01.2021), «Viasat Nature HD/ Viasat History HD» (країна правовласник – Королівство Великої Британії) (Рішення № 184 від 25.02.2021), «SPIKE» (країна – правовласник – Чеська Республіка) (Рішення № 1187 від 02.09.2021). Жодна із зазначених програм не ретранслюється в мережах провайдерів програмної послуги, що працюють на території Чернівецької області.
Враховуючи вимоги частини третьої статті 106 Конституції України, пункту а) частини першої статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», представник Національної ради у Чернівецькій області довела до відома керівників провайдерів програмної послуги, що здійснюють діяльність на території регіону, рішення Ради національної безпеки і оборони України від 02.02.2021 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введеного в дію Указом Президента України від 02.02.2021 № 43/2021. Вирішено застосувати персональні спеціальні економічні та інші санкції до низки юридичних осіб, зокрема ТОВ «Аріадна ТВ», ТОВ «Новий формат ТВ», ТОВ «Лідер ТВ», ТОВ «ТВ Вибір», ТОВ «Партнер ТВ», ТОВ «Телерадіокомпанія «112-ТВ», ТОВ «Новини 24 години», ТОВ «Нові комунікації».
Строком на п’ять років запроваджено, зокрема, обмежувальні заходи (санкції) у вигляді: анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності; заборона користування радіочастотним ресурсом України; припинення надання послуг з ретрансляції/розповсюдження телепрограм/надання телекомунікаційних послуг і використання телекомунікаційних мереж загального користування.
На виконання п. 5.10 та п. 5.18 Плану основних заходів Національної ради на перше півріччя 2021 року, а також п. 5.7 та п. 5.13 Плану на друге півріччя, представництвом у Чернівецькій області було здійснено моніторинги регіональних і місцевих телерадіокомпаній на предмет розміщення закликів до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганди війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини, а також у зв’язку з контролем виконання Доктрини інформаційної безпеки.
Періодично проводилися моніторинги телерадіомовлення у прикордонних населених пунктах області, де є фактична можливість перегляду та прослуховування телерадіопрограм іноземних, зокрема й російських, мовників. У зонах низької інформаційної насиченості ефірним наземним мовленням, зокрема у прикордонних районах Чернівецької області, спостерігається масове використання місцевими мешканцями супутникового телебачення.
Моніторинги засвідчили можливість прийому сигналу з передавачів, які транслюють іноземні теле- та радіопрограми суміжних держав – Румунії та Молдови. Це, зокрема, підтверджують дані Чернівецького обласного відділу Карпатської філії ДП «УДЦР». Серед телепрограм, які транслюються з передавачів, розташованих у Молдові, на території Сокирянської міської громади Дністровського району на 30-му телевізійному каналі, а також на території Мамалигівської сільської територіальної громади Новоселицького району на 22-му та 31-му телевізійних каналах, обладнанням обласного відділу Карпатської філії ДП «УДЦР» фіксується російськомовна програма з логотипом «Першого каналу Росії», який є в переліку обмежених для ретрансляції на території України каналів.
Впродовж року представник Національної ради взаємодіяла у сфері захисту телерадіопростору області з правоохоронними органами. Налагоджена системна співпраця з Головним Управлінням Національної поліції у Чернівецькій області та Управлінням Служби безпеки України. За інформацією ГУ Національної поліції у Чернівецькій області, у січні-грудні на території регіону на предмет ретрансляції заборонених іноземних програм були перевірені понад 9 тис. об’єктів, з них: 245 готелів, 29 баз відпочинку, 6546 місць масового перебування громадян (кафе, бари, ресторани, клуби) та 2457 інших об’єктів. Фактів ретрансляції програм, які обмежено до розповсюдження на території України, у закладах на території Чернівецької області не зафіксовано.
Для недопущення розповсюдження на території області неадаптованих до українського законодавства телеканалів у всі територіальні підрозділи ГУНП в Чернівецькій області надіслано Перелік іноземних програм, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України; Перелік іноземних телепрограм, стосовно яких встановлено обмеження щодо розповсюдження на території України.
28 жовтня 2021 року на засіданні Національної ради було озвучено (та розміщено на сайті регуляторного органу) інформацію щодо запровадження офіційного моніторингу телерадіопрограм стосовно поширення дезінформації щодо антиковідних заходів з метою протидії розповсюдженню фейків про епідемію COVID-19. У разі поширення інформації, яка може погіршити епідеміологічну ситуацію, регулятор застосовуватиме санкції до ліцензіатів на підставі статті 6 та/або 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».
Відтак, представництвом регуляторного органу в Чернівецькій області здійснено 854 вибіркових моніторинги телерадіокомпаній на предмет розповсюдження недостовірної інформації про COVID-19 та вакцинацію проти коронавірусної хвороби в ефірі місцевих та регіональних телерадіокомпаній. Усі регіональні та місцеві телерадіоорганізації виважено й об’єктивно висвітлюють інформацію, що стосується COVID-19, вакцинації.
Окрім того, чернівецькі телеканали («Чернівецький промінь», «ТВА», «UA: Буковина») провели спільний етер «Буковина: 639 днів з COVID-19» – інформаційний марафон, аби поінформувати буковинців про поширення COVID-19 та процес вакцинації. Серед висвітлених питань – ситуація у лікарнях міста та області, карантинні обмеження і їхній вплив на населення, перебіг вакцинації на Буковині.
Моніторинг телерадіопрограм
Моніторинг ефіру радіомовників щодо дотримання вимог ч. 2 та ч. 5 ст. 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»
На виконання Плану основних заходів Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення на 2021 рік упродовж звітного періоду були здійснені дві хвилі моніторингів ефіру регіональних та місцевих радіомовників на предмет дотриманням вимог частин 2 та 5 статті 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Моніторингами було охоплено всіх місцевих мовників, які здійснюють радіомовлення в FM-діапазоні на території Чернівецької області. Порушень місцевими та регіональними ТРО частини 2 статті 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» у 2021 році не зафіксовано.
Загалом упродовж року було здійснено 14 моніторингів на предмет виконання ліцензіатами вимог законодавства (обсяг пісень та обсяг мови ведення передач державною мовою в ефірі радіостанцій Чернівецької області можна переглянути в Додатку до Звіту, Таблиця 8). За результатами моніторингів усі компанії дотримувалися квот україномовного пісенного продукту та ведення ефіру державною мовою. Проведені моніторинги засвідчили, що радіоорганізації Чернівецької області перевищують мовні квоти, визначені законодавцем для трансляції пісенного матеріалу та передач державною мовою.
Моніторинг ефіру телемовників щодо дотримання вимог ст. 10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»
Закон України «Про телебачення і радіомовлення» визначає, що в загальному тижневому обсязі мовлення регіональні телекомпанії повинні транслювати не менше 75% передач та фільмів українською мовою у часових проміжках 7:00-18:00 та 18:00-22:00; для місцевих мовників ця квота визначається у 60%. Крім того, не менше 75% має становити обсяг частки передач новин державною мовою.
Впродовж 2021 року представництво Національної ради в Чернівецькій області здійснило 10 тижневих моніторингів компаній – телемовників, які здійснюють діяльність у м. Чернівці та області: ТОВ «Чернівецький промінь», ТОВ «Місто ТБ», ТОВ «ТРК «ТВА», ТОВ «МТРК «Чернівці», АТ «НСТУ» (UA: Буковина). Порушень цієї норми Закону не зафіксовано. Відтак результати цільових моніторингів дають підстави стверджувати, що телеорганізації виконують квоти україномовних передач та фільмів. Результати моніторингів телекомпаній, обсяг мовлення яких становив 24 години на добу, представлено у Додатку до Звіту представника, Таблиця 9.
Виконання ТРО законодавства України у сфері захисту суспільної моралі, використання позначок класифікації відеопродукції
Представництвом Національної ради регулярно аналізувалася діяльність ефірних, кабельних мовників, провайдерів програмної послуги, зокрема, програмне наповнення кабельних мереж на предмет дотримання норм Закону України «Про захист суспільної моралі».
Впродовж 2021 року здійснено 1105 моніторингів телерадіоорганізацій та програмного наповнення провайдерів програмної послуги. З них: 23 моніторинги ППП, 183 моніторинги у дні пам’яті та жалоби, 854 вибіркові моніторинги на предмет поширення неправдивої інформації щодо COVID-19, 45 поточних та інші моніторинги ТРО.
Місцеві та регіональні (в межах області) ТРО і ППП належним чином дотримуються вимог законодавства про захист суспільної моралі та відповідних рішень Національної ради – впродовж звітного періоду в цій частині порушень не зафіксовано.
На виконання Плану основних заходів Національної ради на І та ІІ півріччя 2021 року цільовими моніторингами охоплено 14 мовників (25 ліцензій) та 12 провайдерів програмної послуги (17 ліцензій) (усіх ТРО та ППП, що здійснюють діяльність на території Чернівецької області) – Додаток до Звіту представника, ст. 7-8 «Структура ТРО та ППП Чернівецької області». Порушень не зафіксовано.
Дотримання телерадіоорганізаціями вимог законодавства про рекламу і спонсорування
Протягом 2021 року представництвом постійно проводилися моніторинги програм місцевих мовників на предмет дотримання ними вимог законодавства про рекламу і спонсорування. Так, здійснювався нагляд за дотриманням ними вимог щодо ідентифікації реклами та її розміщення, мови реклами, квоти реклами, заборони прихованої реклами, виконання вимог законодавства щодо розміщення спонсорської інформації.
Моніторингами представництва Національної ради у Чернівецькій області зафіксовано низку порушень законодавства про рекламу.
Так, за результатами комплексного моніторингу АТ «НСТУ», м. Київ (ліцензія НР № 01139-м від 30.03.2017, багатоканальне телебачення, МХ-5, логотип «UA: Буковина»), здійсненого 24.02.2021, було зафіксовано порушення Закону України «Про рекламу», зокрема:
- ч. 2 ст. 9 (реклама у теле- і радіопередачах, програмах повинна бути чітко відокремлена від інших програм, передач на їх початку і наприкінці за допомогою аудіо-, відео-, комбінованих засобів, титрів, рекламного логотипу або коментарів ведучих з використанням слова «реклама»), моніторингом зафіксовано відсутність кінцевої заставки з використанням слова «Реклама» після рекламного блоку, час закінчення якого о 9:13:12.
За результатами комплексного моніторингу КП «ТРО «Сокиряни» Сокирянської міської ради, м. Сокиряни Чернівецької області (ліцензія НР № 00990-м від 04.01.2017, радіомовлення ефірне), здійсненого 09.04.2021, було зафіксовано порушення Закону України «Про рекламу», зокрема:
- ч. 2 ст. 9 (реклама у теле- і радіопередачах, програмах повинна бути чітко відокремлена від інших програм, передач на їх початку і наприкінці за допомогою аудіо-, відео-, комбінованих засобів, титрів, рекламного логотипу або коментарів ведучих з використанням слова «реклама»): о 15:30:22, 17:15:43, 18:09:30, 21:08:12 в рубриці «Оголошення» транслювалася не позначена належним чином реклама хронометражем 30 сек. («Новоушицька інкубаторська станція реалізовує високопродуктивний молодняк птиці. 0984332132. Та приймає від населення яйця для інкубації цілодобово і без вихідних. Новоушицька інкубаторська станція. Звертайтесь за телефоном 0984332132»).
За результатами комплексного моніторингу ТОВ «ТРК «ТВА», м. Чернівці (ліцензія НР № 01569-м від 06.12.2019, багатоканальне телебачення, DVD-T2 у м. Чернівці), здійсненого 21.10.2021, зафіксовано порушення Закону України «Про рекламу», зокрема:
- ч. 2 ст. 9 (реклама у теле- і радіопередачах повинна бути чітко відокремлена від інших програм на початку і наприкінці... з використанням слова «реклама»), оскільки протягом доби були зафіксовані рекламні блоки, які ні на початку, ні по завершенні не були відокремлені належним чином від інших передач, а саме: о 7:23:35 (два ролики, тривалість 43 сек), 9:47:31 (два ролики, 45 сек.), 23:26:07 (один ролик, 30 сек.) («Флора клаб. Дорофєєва. 11 листопада 20:30. Квитки Карабас (095) 508-40-40, (050) 665-69-96, вул. Буковинська, 41» та «Киевский театр «Черный квадрат» представляет: Флора клаб. Чоловічий рід в єдиному числі. Карабас (095) 508-40-40, (050) 665-69-96, вул. Буковинська, 41»).
Про результати зафіксованих моніторингами порушень законодавства про рекламу в ефірі ТРО Чернівецької області поінформовано управління представників Національної ради.
Іншими телерадіокомпаніями регіону реклама транслювалася з дотриманням законодавчих норм, була ідентифікована, відокремлена від інших передач відбивками, відеозаставками, титрами, коментарями та оголошеннями ведучих. Час, відведений на рекламу, не перевищував нормованої частки на астрономічну годину мовлення. Реклама в ефірі місцевих ТРК – українською мовою, згідно з чинним законодавством.
Здійснення тематичних моніторингів щодо трансляції ТРО передач, розрахованих на дитячу аудиторію
Результати 48 тематичних моніторингів програмного наповнення теле- та радіоканалів засвідчили, що переважна більшість телерадіопрограм ТРО Чернівецької області для дитячої аудиторії – власний продукт. Музичний та пісенний матеріал у дитячих передачах на телебаченні і радіо український, мова ведення дитячих передач – українська. Передачі для дітей мають постійне місце в сітці мовлення ТРО, транслюються в зручний для дитячої аудиторії час.
У низки ТРО зафіксоване відхилення від програмної концепції в частині «Дитячі передачі».
За результатами комплексного моніторингу ТОВ «ТРК «ТВА», м. Чернівці (ліцензія НР № 01494-м від 16.05.2019, ефірне радіомовлення на частоті 101,9 МГц у м. Новодністровськ, позивні «ТВА ФМ»), здійсненого 29.03.2021, встановлено порушення ч. 8 ст. 28 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»: відсутні дитячі передачі (за ліцензією 1 год. на добу).
За результатами комплексного моніторингу КП «ТРО «Сокиряни» Сокирянської міської ради, м. Сокиряни Чернівецької області (ліцензія НР № 00990-м від 04.01.2017, радіомовлення ефірне), здійсненого 09.04.2021, встановлено порушення ч. 8 ст. 28 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»: зменшено обсяг дитячих передач (за ліцензією 45 хв. на добу, фактично – 37 хв.).
За результатами комплексного моніторингу ТОВ «ТРК «ТВА», м. Чернівці (ліцензія НР № 01494-м від 16.05.2019, ефірне радіомовлення на частоті 101,9 МГц у м. Новодністровськ, позивні «ТВА ФМ»), здійсненого 28.09.2021, встановлено порушення ч. 8 ст. 28 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», оскільки відсутні дитячі передачі (за ліцензією 1 год. на добу).
За результатами комплексного моніторингу КП «ТРО «Сокиряни» Сокирянської міської ради, м. Сокиряни Чернівецької області (ліцензія НР № 00990-м від 04.01.2017, радіомовлення ефірне), здійсненого 07.10.2021, встановлено порушення ч. 8 ст. 28 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», оскільки відсутні дитячі передачі (за ліцензією 45 хв. на добу).
Середні показники дотримання ліцензійних умов у частині «Дитяче мовлення» можна переглянути в Додатку до Звіту, Таблиця 2.
Аналіз стану дотримання телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги ліцензійних умов та умов ліцензій
Упродовж 2021 року представництво Національної ради у Чернівецькій області виконувало законодавчо визначені функції нагляду за дотриманням вимог чинного законодавства, умов ліцензій місцевими телерадіоорганізаціями і провайдерами програмної послуги.
На виконання рішень Національної ради та відповідно до наказів голови Національної ради за звітний період здійснено 5 позапланових безвиїзних перевірок діяльності місцевих ТРО Чернівецької області.
Статистика перевірок ТРО та ППП Чернівецької області за 2021 рік наведена в Додатку до Звіту, Таблиці 5 та 6.
Основним інструментом здійснення наглядових повноважень є моніторинг. Відповідно до Плану перевірок Національної ради, на виконання рішень Національної ради, окремих доручень керівництва Національної ради та на підставі ч. 7 ст. 11 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» впродовж року представництвом у регіоні здійснено 1105 моніторингів телерадіоорганізацій і провайдерів програмної послуги. З них – повного ліцензійного обсягу мовлення – 31, тижневих моніторингів – 10, вибіркових – 1041, ППП – 23. Комплексними моніторингами охоплено всі телерадіоорганізації Чернівецької області.
Як засвідчують результати моніторингів, найчастіше в ефірі ТРО регіону фіксуються порушення умов ліцензії у частині «Програмна концепція мовлення» (ч. 8 ст. 28 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»). У 2021 році порушення цієї норми за результатами здійснених моніторингів зафіксовано у діяльності 3 ТРО: ТОВ «ТРК «ТВА», ТОВ «Місто ТБ», КП Сокирянської районної ради «ТРО «Сокиряни».
Моніторинги, за результатами яких було призначено позапланові перевірки ліцензіатів:
Стан дотримання телерадіоорганізаціями Чернівецької області Правил ведення мовлення телерадіорганізаціями у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті
У 2021 році в Україні відзначалися 13 пам’ятних дат:
У ці пам’ятні дати представництвом у Чернівецькій області здійснено вибіркові моніторинги мовлення (183 моніторинги) всіх місцевих та регіональних телерадіоорганізацій, що здійснюють діяльність на території Чернівецької області щодо дотримання Правил ведення мовлення у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті (затверджені рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення 23 липня 2015 року № 1146 (у редакції рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 12 лютого 2021 року № 95). Мовники дотримувалися визначеного порядку мовлення – порушень Правил ведення мовлення телерадіорганізаціями у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті не зафіксовано.
Підсумки ліцензування телерадіомовлення за звітний період
Національна рада здійснює ліцензування телерадіомовлення відповідно до вимог Законів України «Про телебачення і радіомовлення», «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», а також згідно з Планом розвитку національного телерадіоінформаційного простору.
У процесі ліцензування в 2021 році, за підсумками прийнятих Національною радою рішень, були задіяні наступні ТРО Чернівецької області:
видано нових ліцензій – 4
ПП «ВІВА ГРУПС», м. Чернівці, вид мовлення – кабельне за технологією ОТТ, логотип: «PING» (територіальна категорія мовлення - загальнонаціональне). Рішення № 790 від 17.06.2021;
АТ «НСТУ», м. Київ, вид мовлення – ефірне РМ у м. Чернівці на частоті 98,3 МГц, потужність передавача – 0,1 кВт, позивні: «Радіо Культура», територія розповсюдження – м. Чернівці та прилеглі райони. Рішення № 1722 від 04.11.2021;
КП «ТРО «СОКИРЯНИ» СОКИРЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ, м. Сокиряни Чернівецької обл., вид мовлення – ефірне РМ на частоті 97,9 МГц у смт Кельменці Дністровського району Чернівецької обл., потужність передавача – 0,05 кВт, позивні: «музичний твір «Позивні телерадіоорганізації «Сокиряни», автор Рудий Ю. А.», територія розповсюдження – смт Кельменці та територія Кельменецької селищної територіальної громади Дністровського району. Рішення № 1906 від 19.11.2021;
КП «ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ «НА СВОЇЙ ХВИЛІ», м. Новодністровськ Чернівецької обл., вид мовлення ефірне РМ на частоті 102,3 МГц у м. Новодністровськ Чернівецької обл., потужність передавача – 0,1 кВт, позивні «Говорить Новодністровськ», територія розповсюдження – м. Новодністровськ та території Новодністровської, Сокирянської міських територіальних громад Дністровського району. Рішення № 1997 від 25.11.2021.
переоформлено ліцензій (у зв’язку зі змінами) – 6
1) ТОВ «ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ПРОМІНЬ», м. Чернівці, ліцензія НР № 00657-м від 19.09.2018, багатоканальне ТБ, логотип «ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ПРОМІНЬ» (комбіноване), у зв’язку зі зміною власника, кінцевого бенефіціарного власника (контролера), переліку пов’язаних осіб. Рішення № 283 від 11.03.2021;
2) ТОВ «ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ПРОМІНЬ», м. Чернівці, ліцензія НР № 00657-м від 19.09.2018, багатоканальне ТБ, логотип «ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ПРОМІНЬ» (комбіноване), у зв’язку зі зміною керівника, переліку пов’язаних осіб. Рішення № 1024 від 29.07.2021;
3) ТОВ «ВОЛЯ-КАБЕЛЬ», м. Київ, ліцензія НР № 00059-п від 28.10.2011, м. Чернівці, ППП, у зв’язку зі зміною місцезнаходження юридичної особи, кінцевих бенефіціарних власників (контролерів). Рішення № 1228 від 02.09.2021.
4) ТОВ «БУКОВИНСЬКА ХВИЛЯ», м. Чернівці, ліцензія НР № 01071-м від 01.02.2013, ефірне РМ, позивні «Буковинська хвиля», у зв’язку зі зміною власника, пов’язаних осіб та кінцевого бенефіціарного власника (контролера). Рішення № 1312 від30.09.2021.
5) АТ «НСТУ», м. Київ, ліцензія НР № 01139-м від 30.03.2017, багатоканальне ТБ, логотип: «UA: БУКОВИНА», у зв’язку зі зміною складу членів правління. Рішення № 1435 від 13.10.2021.
6) КП СОКИРЯНСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ «ТРО СОКИРЯНИ», м. Сокиряни Чернівецької обл., ліцензія НР № 00990-м від 04.01.2017, ефірне РМ, позивні: «музичний твір «Позивні телерадіоорганізації «Сокиряни», автор Рудий Ю. А.», у зв’язку зі зміною найменування ТРО, власників (співвласників), переліку пов’язаних осіб, керівника, складу редакційної ради, назви оператора телекомунікацій та зазначенням інформації про кінцевого бенефіціарного власника (контролера). Рішення № 1964 від 25.11.2021.
продовжено строк дії ліцензії - 3
анульовано ліцензій – 4
відмовлено у видачі ліцензії - 3
Підсумки
Визначальною подією для телерадіоінформаційного простору прикордонної Чернівецької області у 2021 році стало відновлення проведення конкурсів Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення. Відтак з визначенням переможців на трьох вільних радіоканалах розшириться мережа FM-мовлення, а отже, і покриття території регіону радіосигналом українських мовників, забезпечення інформаційних потреб мешканців краю, можливість інформування населення в разі виникнення надзвичайних ситуацій, формування належної інформаційної політики з метою протистояння інформаційній війні держави-агресора.
Важливим для підтримки місцевих мовників у період пандемії став проєкт обміну контентом «Media Change Ukraine», ініційований Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення. Місцеві мовники активно використовують базу проєкту для обміну контентом, що дає змогу дотримуватися програмних концепцій мовлення. Найбільшу популярність мають розважальні програми і документальні фільми. Зокрема, до «Media Change Ukraine» долучилися ТОВ «МТРК «Чернівці», ТОВ «Чернівецький промінь», ТОВ «ТРК «ТВА».
Чернівецька телерадіокомпанія ТОВ «МТРК «Чернівці» скористалася можливістю звернутися до Національної ради та отримати на час карантину дозвіл на тимчасовий відступ від умов ліцензії: компанія в своєму зверненні до регуляторного органу обгрунтувала необхідність тимчасового відступу від умов ліцензії на мовлення, зважаючи на запровадження карантинних заходів в Україні, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби COVID-19. Після ознайомлення із запропонованими ліцензіатом змінами Національна рада визнала їх допустимими і вирішила задовольнити його клопотання. Після завершення карантинних та інших обмежувальних заходів в Україні мовник зобов’язаний повернутися до повноцінного мовлення, передбаченого умовами його ліцензії.
Представництво Національної ради упродовж 2021 року забезпечувало виконання повноважень наглядового та регуляторного органу в Чернівецькій області, спрямовувало роботу на дотримання ТРО чинного законодавства України та виконання рішень Національної ради.
Протягом звітного періоду були виконані всі доручення керівництва Національної ради. Моніторингами охоплені всі місцеві та регіональні телерадіоорганізації, провайдери програмної послуги, що здійснюють діяльність на території Чернівецької області (загалом 1105 моніторингів упродовж 2021 року, з урахуванням моніторингів стосовно поширення дезінформації про розповсюдження COVID-19 та хід вакцинації). За результатами здійснених моніторингів ТРО та ППП і зафіксованих в їх підсумку порушень Законів України «Про телебачення і радіомовлення», «Про рекламу» ліцензіатам направлено 9 повідомлень про порушення.
Впродовж 2021 року відбувалися робочі зустрічі представника Національної ради з керівництвом місцевих телерадіомовників та провайдерів програмної послуги. Серед основних тем: дотримання мовних квот на телебаченні та радіо; роз’яснення питань, що стосуються ліцензування; оголошених Національною радою конкурсів на вільні радіочастоти; зміни у переліку адаптованих іноземних програм, ретрансляція яких дозволена на території України; об’єктивність висвітлення інформації, що пов’язана з COVID-19 та перебігом вакцинації та ін. Усі ключові рішення Національної ради були належним чином доведені до місцевих ТРО і ППП.
З метою підвищення кваліфікації представник Національної ради у Чернівецькій області пройшла дистанційний курс за загальною короткостроковою програмою «Інформаційна безпека» (04.10.2021-06.10.2021). Також взяла участь у серії вебтренінгів для регулятора в рамках проєкту «Рада Європи та Європейський Союз працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні» (26.05.2021-07.06.2021).
Для забезпечення розвитку телерадіоінформаційного простору Чернівецької області у 2022 році актуальним є проведення вимірів фактичного покриття території області цифровим сигналом, вирішення проблеми «білих плям» у покритті цифровим сигналом території області, продовження розбудови радіомовлення, зокрема на прикордонні.
У 2022 році основними завданнями представника Національної ради у Чернівецькій області залишатимуться здійснення заходів, спрямованих на захист і розвиток телерадіоінформаційного простору, зокрема проведення моніторингів щодо виконання ліцензіатами вимог чинного законодавства й умов ліцензій, дотримання ТРО мовних квот, ретрансляції провайдерами програмної послуги програм, які відповідають вимогам українського законодавства та Європейської конвенції про транскордонне телебачення.