Начальник Чернівецької ОВА Руслан Запаранюк: На території Чернівецької області 4 громади, у яких всі населені пункти мають статус гірських. Гірські території зберігають важливу природну і культурну спадщину та підтримують стабільність екосистем на прилеглих територіях. При цьому вони наштовхуються на непрості виклики в економічному та соціальному зростанні внаслідок складних для розвитку господарства та життєдіяльності населення природних умов і потребують особливої політики регіонального розвитку.
На жаль, порівняно з минулим роком дохідна частина бюджетів цих громад за рахунок дотацій скоротилася на 34,2 млн. грн. Дефіцит становить від 10 до 20 відсотків. Розрахункові втрати місцевих бюджетів гірських територій - понад 14 млн. грн. на рік. Закрити цю прогалину за рахунок власних доходів не можливо. Бюджети територіальних громад гірських територій Чернівецької області у 2024 році змогли забезпечити доходами лише 55-80 відсотків своїх видатків.
Обласна державна адміністрація вже підготувала ряд звернень до центральних органів виконавчої влади щодо стимулювання розвитку гірських територій, як нашої області, так і України.
Зокрема, мова йде про внесення змін до законодавства щодо зарахування 100 % рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування, до місцевих бюджетів територіальних громад гірських територій і встановлення ставки податку для лісових земель від 0,3 до 0,5% від їх нормативної грошової оцінки.
Важливою складовою розвитку гірських регіонів має бути і долученість до міжнародної співпраці, створення умов для залучення інвестицій та сприяння розвиткові підприємництва.
Сьогоднішнє засідання членів Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України в Чернівецькій області - стало майданчиком для відвертого діалогу про проблеми і можливості їх вирішення. Спільно з урядом і громадами шукаємо шляхи подолання цих викликів.