Довідник «SPINALIS. Нова сторінка життя з ураженням спинного мозку», поширений громадською організацією «Безбар'єрність» спільно з Координаційним центром з психічного здоров'я Кабінету Міністрів України отримали заклади охорони здоров’я та профільні навчальні заклади Чернівецької області
Довідник «SPINALIS. Нова сторінка життя з ураженням спинного мозку» адаптований спеціально для України. Його автори – шведські професори Річард Леві та Клас Халтлінг. Вони створили трохи провокаційну книгу: з гумором, веселими ілюстраціями, вона легко сприймається, але водночас містить дуже серйозну інформацію. Клас Халтлінг на власному досвіді знає, що таке ураження спинного мозку, як вижити і впоратися з цим. Він зламав шию, невдало пірнувши на мілководді. Травма призвела до тетраплегії – це параліч і зниження чутливості в руках та ногах. Потім було 5 років подорожей світом і відвідування провідних спінальних відділень. Халтлінг об’єднав зусилля зі своїм давнім другом і колегою доктором Річардом Леві – неврологом, який особливо цікавився неврологічною реабілітацією. Так з’явився посібник «SPINALIS», написаний спочатку шведською, а через кілька років виданий і англійською мовою.
Такий примірник у подарунок від авторів отримала перша леді України Олена Зеленська, коли у 2023 році відвідала реабілітаційний центр Spinalis у Швеції. Тоді ж вона висловила пропозицію перекласти довідник українською мовою, щоби прогресивні рекомендації стали доступними і для українських реабілітологів, і безпосередньо для людей з травмою спинного мозку. Переклад та адаптацію довідника здійснено ГО «Безбар’єрність» у співпраці з Уляною Пчолкіною – громадською діячкою, заступницею Голови правління ГО «Група активної реабілітації».
Відтепер довідник буде у закладіах охорони здоров'я області, де надається амбулаторна та стаціонарна реабілітаційна допомога дорослим та дітям з порушеннями опорно-рухового апарату та патологією нервової системи, а також у Буковинському державному медичному університеті та Чернівецькому національному університеті ім. Ю. Федьковича. Загалом область отримала 36 примірників довідника, який допомагатиме у підготовці фахівців з ерготерапії та реабілітації.
Також Довідник доступний у електронному вигляді – на сайті ГО «Безбар'єрність» та платформі «Ти як?»