Стресові ситуації спричиняють страх, паніку та розгубленість у будь-якої людини. А найбільш вразливі у такі моменти саме діти, адже вони ще не вміють регулювати емоційний стан самостійно.
Перебуваючи у таких умовах, дитині важливо мати поруч людину, яка зможе її підтримати. Неабияку роль відіграють батьки або інші близькі дорослі. Нам варто пам'ятати про важливість підтримки психологічного стану тих, хто потребує цього найбільше.
Психологи ГО «Підтримай дитину» пропонують прості поради щодо того, як допомогти дітям під час евакуації:
Зберігайте спокій, чесно відповідайте на запитання дітей, прихильно реагуйте на їхні прохання. Пам'ятайте: навіть найменші відчувають занепокоєння дорослих та реагують на їхній стан. Діти можуть переймати реакцію та поведінку дорослої людини і брати за приклад, як піклуватися про себе. Тому будьте спокійні та зібрані.
Надавайте дітям, особливо підліткам, максимально вичерпну інформацію (із урахуванням їхнього віку та стану). Водночас намагайтеся це робити дозовано та спокійно.
Не змушуйте дітей обговорювати те, що відбувається, якщо вони самі цього не хочуть. Пізніше ви можете почати розмову про ситуацію та переживання дитини, якщо вона буде готова.
Під час евакуації дозвольте дитині взяти улюблену іграшку (або іншу річ, яка має емоційну цінність), це дозволить їй зберегти відчуття безпеки та надалі зменшить переживання від втрати речей та іграшок.
Попіклуйтеся про власний емоційний стан. Адже він впливає на стан дитини, тому знайдіть можливість виділити хвилинку для себе, висловити почуття, визнати, що це може бути страшна або невідома ситуація, і знайти власну стратегію її подолання.