Всесвітній день боротьби проти раку: чому важлива рання діагностика
опубліковано 04 лютого 2025 року о 15:00

4 лютого відзначається Всесвітній день боротьби проти раку. Це нагадування про важливість профілактики, ранньої діагностики та доступного лікування. Саме раннє виявлення онкозахворювань — ключовий фактор успішного лікування, оскільки покращує прогнози та збільшує шанси на повне одужання.

За даними Національного Канцер-реєстру, у 2023 році онкологічні захворювання виявили у 110 022 людей (52 626 чоловіків і 57 396 жінок). 484 випадки раку діагностовано у дітей. Більш ніж половина захворювань у чоловіків України припадало на рак легені, передміхурової залози, колоректальний рак і рак шлунка. У жінок 56% захворювань становили рак молочної залози, тіла і шийки матки та колоректальний рак.

У 2024 році Уряд схвалив Національну стратегію контролю онкологічних захворювань до 2030 року та затвердив план її реалізації до 2025-го. Стратегія спрямована на зниження захворюваності та смертності, покращення якості життя пацієнтів, забезпечення створення системи надання доступних високоякісних медичних послуг в Україні, розв’язання системних проблем у цій сфері. Також вона охоплює профілактику, раннє виявлення, доступ до сучасного лікування, підвищення рівня медичної освіти, інформування населення, а також розвиток реабілітації, догляду та паліативної допомоги.

Послуги з раннього виявлення та лікування онкологічних захворювань є безоплатними в рамках Програми медичних гарантій. Кількість медичних закладів, законтрактованих за онкопакетами у 2024 році, становить 113.

Бюджет програми за цими напрямами у 2025 році становить понад 6,4 млрд грн. Зокрема, 2,4 млрд грн виділено на хімієтерапевтичне лікування, 2,75 млрд грн — на радіологічну терапію, понад 1,2 млрд грн на лікування та супровід пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями.

Окрім того, на закупівлю ліків та медичних виробів для боротьби з раком, проведення трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин дітям і дорослим передбачено понад 2 млрд грн.

За 2023-2024 роки було закуплено рекордну кількість лінійних прискорювачів — 21 одиницю, що є найбільшим показником за роки незалежності. Це обладнання дозволяє лікарям здійснювати точне, ефективне і персоналізоване лікування ракових пухлин, мінімізуючи побічні ефекти для пацієнтів. Новітнє медичне обладнання вже отримали лікарні Полтави, Сум, Черкас, Києва, Одеси, Львова та інших міст.

Пріоритет для системи охорони здоров'я — рання діагностика раку, тому 1 січня 2025 року в Україні набув чинності наказ про порядок скринінгу та ранньої діагностики раку молочної залози, раку шийки матки та колоректального раку, а також моніторингу стану здоров’я пацієнтів з груп ризику, маршрути пацієнтів у надавача первинної медичної допомоги або лікаря спеціаліста.

Первинна профілактика спрямована на зниження ризиків розвитку раку, а вторинна — на його раннє виявлення. Жінкам від 21 року рекомендовані регулярні огляди щодо раку шийки матки (РШМ) та молочної залози (РМЗ), у 30+ — ПАП-тест, чи ПРЛ тест у 50-69 років — мамографія кожні два роки. Людям 40-49 років важливо не забувати про заходи з раннього виявлення колоректального раку (КРР), а у 50-75 років — проходити тест на приховану кров у калі. Усі ці обстеження можна зробити безоплатно за направленням лікаря в межах Програми медичних гарантій.

Також у межах профілактики онкозахворювань Міністерство охорони здоровʼя ініціює зміни до Національного календаря профілактичних щеплень, які набудуть чинності з 2026 року. Планується запровадити безоплатну однократну вакцинацію проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) для дівчат віком 12-13 років. Вакцина дозволяє захищати дітей, а потім вже дорослих від тих типів раку, які викликаються саме онкогенними типами вірусів.

Рак — це виклик, з яким можна впоратися завдяки поєднанню сучасної медицини й своєчасному виявленню. Не забувайте про регулярні обстеження та будьте уважні до свого здоров'я.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux