Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко, ректор Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького Орест Чемерис і голова Наглядової ради Фундації дитячої лікарні та науково-дослідного інституту «Надія» (Фінляндія) Анна-Катерина Бернер підписали меморандум про співпрацю. Метою співпраці є реалізація проекту зі створення Реабілітаційного центру для фізичної та психологічної реабілітації українських дітей, які пережили фізичні та психологічні втрати, поранення і травми внаслідок повномасштабної війни на базі університету.
“Повномасштабна війна торкнулась кожного українця. Сьогодні ми говоримо про найбільш вразливу категорію українських пацієнтів, які внаслідок війни зазнали психологічних або фізичних травм і зараз потребують реабілітації — це наші діти. Через війну українські діти змушені залишати власні домівки та звичний спосіб життя, щоденно ховатися від бомбардувань та атак рф у сховищах, а ті діти, які живуть у зонах бойових дій, на жаль, були свідками збройних нападів та переживають вкрай травматичний досвід. Маємо зробити все можливе, аби забезпечити їх необхідним лікуванням, а також допомогти якнайшвидше відновитись. Завдяки активній підтримці та допомозі наших міжнародних партнерів, зокрема й фундації “Надія”, на базі Львівського медичного університету ми плануємо створити новітній та потужний реабілітаційний центр, де маленькі пацієнти матимуть змогу пройти необхідне лікування та реабілітацію. Вдячний всім партнерам за таку потужну підтримку України у розвитку системи реабілітації у сфері охорони здоровʼя в надскладний час”, - зазначив Міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко.
У рамках меморандуму планується створити дитячий медичний реабілітаційний центр для забезпечення якісної фізичної та психологічної реабілітаційної допомоги. Проект включатиме віртуальну лікарню, реабілітаційний центр та науково-дослідний інститут, зокрема:
Відповідно до меморандуму, МОЗ України сприятиме впровадженню телемедичних технологій та інтеграції віртуальної лікарні з іншими медзакладами, сприятиме обміну інформації з міжнародними науковими установами у сфері медичної реабілітації, координуватиме створення реабілітаційного центру в рамках національної мережі закладів охорони здоровʼя тощо.
Завданням фундації є залучення міжнародних експертів для підтримки та навчання українських спеціалістів, впровадження передових європейських практик у діяльності Науково-дослідного центру, забезпечення фінансування будівництва та облаштування Реабілітаційного центру тощо.
Львівський медичний університет надаватиме технічну та наукову підтримку для впровадження телемедичних рішень, забезпечуватиме впровадження Віртуальної лікарні та Науково-дослідного центру на базі закладів охорони здоровʼя університету, проводитиме дослідження ефективності методик реабілітації, сприятиме створенню Реабілітаційного центру через залучення фахівців, ресурсів та досвіду університету у наданні медичних послуг.
Зазначимо, що для реалізації проекту буде взято успішний досвід Фінляндії у створенні Нової дитячої лікарні у 2017 році. Фінансування проекту фундацією «Надія» здійснюватиметься протягом наступних 5-7 років. Фінансування Віртуальної лікарні складатиме близько 10 млн євро, а Реабілітаційного центру — 50 млн євро. Решту коштів буде отримано завдяки реалізації Програми медичних гарантій. Створення Науково-дослідного центру покриватиметься фундацією на початковому етапі.
Реалізація проекту сприятиме створенню та розвитку сучасного реабілітаційного центру, доступного для всіх українських дітей та сімей, де впроваджуватимуться ефективні методики фізичної та психологічної реабілітації, поширюватимуться провідні європейські практики для розвитку медичної реабілітації в Україні. Крім того, даний центр стане місцем, де використовуватимуться можливості телемедицини, щоб гарантувати, що кожна дитина отримує спеціалізовану допомогу, на яку вона заслуговує, безоплатно та незалежно від того, де вона знаходиться. Центр об’єднуватиме передових фахівців та медиків для освітньої, наукової та інноваційної діяльності та розробки прогресивних підходів до лікування українських дітей.