Начальник Чернівецької ОВА Руслан Запаранюк: За час повномасштабної війни ворог пошкодив та зруйнував багато енергетичних об’єктів. Нам вдалося підготуватися до нового опалювального сезону, наше завдання - забезпечити безперебійну роботу об’єктів критичної інфраструктури в осінньо-зимовий період. Про стан енергосистеми області та заходи, які вживаємо задля сталого проходження опалювального сезону розповів разом із головою АТ «Чернівціобленерго» Олександром Ніверчуком буковинським журналістам під час брифінгу.
У Чернівецькій області активно впроваджуються альтернативні джерела електро- та теплогенерації, що стало особливо актуальним у зв’язку з пошкодженням об’єктів енергетичної інфраструктури внаслідок російської агресії. На території області вже функціонує 17 сонячних електростанцій загальною потужністю 82,87 МВт та 1 біогазова установка потужністю 1 МВт.
МКП «Чернівцітеплокомуненерго» встановило та проводить пусконаладку 2-ох когенераційних установок на котельнях, що забезпечить підтримку безперебійного виробництва та постачання теплової енергії у випадку блекауту чи віялових відключень електроенергії в опалювальний період, децентралізацію генерації електричної енергії, підвищення енергоефективності комунальної інфраструктури, покращення якості послуг опалення для населення міста.
Також на території області функціонує 8 модульних котелень.
Для того, щоби підтримати підприємства, котрі встановлюють обладнання, що забезпечує акумуляцію і генерацію енергії діє обласна програма, за якою компенсуємо з обласного бюджету частину витрат на придбання такого обладнання. Компенсація надається в розмірі 30% вартості обладнання, що забезпечує акумуляцію і генерацію енергії (генератори, акумуляторні батареї, зарядні станції, сонячні панелі, вітрогенератори, теплові насоси тощо), але не більше 50 тисяч гривень одному суб’єкту підприємництва, групі пов’язаних контрагентів. Цьогоріч за допомогою програми закуплено 6 генераторів. Сума компенсації склала понад 200 тисяч гривень. Торік бізнесу допомогли придбати 19 генераторів, компенсувавши понад 900 тисяч гривень.
Кожна область, зокрема і Чернівецька розпочинає роботу над створенням енергетичного паспорту. Він допомагатиме спрямовувати зусилля на створення додаткової енергогенеруючої інфраструктури для покриття дефіциту потужності. Також проводимо зустрічі з головами громад представниками компаній, котрі генерують і надають електрику, тими, хто забезпечує постачання та встановлення автономних систем енергозабезпечення. Спільно працюємо над тим, щоби в установах, організаціях, оселях буковинців було світло і тепло.