За участю першої леді України Олени Зеленської та під головуванням Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля відбулося засідання Ради безбар’єрності, під час якого було розглянуто проект Плану заходів на 2023–2024 роки, зокрема вісім пріоритетних проектів, що їх реалізовуватимуть профільні міністерства.
Олена Зеленська наголосила, що безбар'єрність в умовах повномасштабної війни та в період відбудови не може бути формальністю. Доступність усього: будівель, освіти, роботи, інформації, можливостей жити повноцінно, повинна бути пріоритетом будь-яких рішень і змін, що, як зазначила перша леді, мають втілюватися «по-людськи й для людей».
«Ще довоєнні проекти із безбар’єрності набули болючої актуальності. Думаю, всі ми відчули це на собі. Найперше ми відчули фізичні бар’єри війни. Бо кожен із нас особисто стикався за цей рік з евакуацією, із потребою швидко дістатися сховища. Крім цього, всі ми відчуваємо безліч невидимих бар’єрів. Це може бути брак інформації, відсутність можливості працювати чи вчитися, економічна невпевненість. Отже, безбар’єрність багатогранна, як і самі бар’єри. І це точно не формальність, не данина моді, не «бонус». Це щось значно більше, ніж поодинокий пандус на під’їзді. Це питання якості життя та навіть виживання», – переконана Олена Зеленська.
«Сьогодні ми розглянули стан реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні: підбили підсумки виконаного плану заходів, розглянули документ на наступні два роки, який буде ухвалено на засіданні уряду, та запропоновані міністерствами флагманські проекти. Безбар’єрність стане наскрізним принципом державної політики. Її включать до всіх довгострокових рішень і програм на національному та місцевому рівнях», – зазначив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль у промові.
Відповідно до представленого на засіданні проекту Плану заходів на 2023–2024 роки, заплановано 472 різноманітних заходи з безбар’єрності, до виконання яких залучено 20 міністерств. Профільні міністерства реалізовуватимуть вісім флагманських проектів.
Так, сфера освіти нині стикається з великою кількістю викликів, що ускладнюють якісне, повноцінне навчання: понад 500 тис. учнів здобувають освіту за кордоном, більш як 40 тис. навчаються в інклюзивних класах, понад 300 тис. потребують підвезення до місця навчання, 73% здобувають освіту у дистанційній та змішаній формі. Все це вимагає системних змін, тому серед планів МОН:
Розширення мережі освітніх центрів Державної установи «Школа супергероїв» у закладах охорони здоров'я України для дітей, які змушені тривалий час перебувати на лікуванні.
Розвиток і підтримка Всеукраїнської школи онлайн, забезпечення електронних ресурсів для дистанційного навчання.
Забезпечення українських дітей, зокрема тих, які навчаються за кордоном за українськими програмами, підручниками, включно з літературою шрифтом Брайля та мовами національних спільнот.
Облаштування в закладах освіти захисних споруд цивільного захисту (укриттів).
Розширення функцій та взаємодії інклюзивно-ресурсних центрів (ІРЦ) із закладами дошкільної та загальної середньої освіти, відновлення пошкоджених та зруйнованих ІРЦ.
Ухвалення закону «Про освіту дорослих».
Сьогодні, коли чи не щодня через ворожі обстріли страждають громади та об'єкти інфраструктури, надзвичайно важливо мати план, якими будуть міста й громади після відновлення. Як продемонстрував нещодавній моніторинг, лише 20% об'єктів інфраструктури є безбар'єрними. Щоб у майбутньому Україна була комфортною для всіх своїх громадян, незалежно від їхнього віку та стану здоров'я, Міністерство розвитку громад та територій планує впровадити низку змін:
Флагманський проект Міністерства соціальної політики України – «Вдосконалення системи забезпечення допоміжними засобами реабілітації». Одна з проблем, із якою стикалися люди, котрі зазнали важкої травми чи потребують допоміжних засобів реабілітації у зв’язку із захворюванням, – це час. Іноді місяцями доводилося чекати на протез чи крісло колісне. Увесь цей період людина не просто залишається обмеженою, а й стикається з додатковим бар'єром на шляху до реабілітації. Тому одне з ключових завдань, яке поставило Міністерство, – надання допоміжних засобів реабілітації саме тоді, коли вони необхідні – в гострому періоді та після нього.
Перше, що заплановано зробити, – об'єднати в одному закладі можливості отримати все, що людині необхідно, і щоб для цього не був потрібен статус людини з інвалідністю.
Велика увага приділяється навчанню фахівців, зокрема протезистів-ортезистів та працівників супроводу. Очікується, що це допоможе сформувати принципово нову систему реабілітації, де Міністерство соціальної політики та Міністерство охорони здоров'я працюватимуть разом задля досягнення спільного результату – максимального відновлення людини.
Серед флагманських проектів інших міністерств:
З урахуванням великої кількості проектів, заходів, відповідальних, залучених до їх виконання, важливим стає контроль реалізації. Тому на рівні Кабінету Міністрів заплановане впровадження прозорої системи моніторингу виконання плану заходів, що заснована на методології управління, орієнтованого на результат. Нова система допоможе відстежувати, наскільки якісно виконується план заходів із кожного напряму безбар’єрності у найближчі два роки.
Під час засідання радниця – уповноважена Президента України з питань безбар’єрності Тетяна Ломакіна нагадала про ключові зміни, які було втілено в межах Плану заходів на 2021–2022 роки. Так, зокрема:
За підсумками засідання Рада безбар'єрності затвердила проект Плану заходів на 2023–2024 роки з реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, розробленої за ініціативою першої леді Олени Зеленської. Очікується, що документ буде розглянуто й затверджено на найближчому засіданні Кабінету Міністрів.