МОЗ, ВООЗ та партнери підписали декларацію щодо розвитку мережі Центрів психічного здоров’я

опубліковано 15 липня 2025 року о 14:00

У Києві відбувся захід, присвячений розбудові мережі Центрів психічного здоров’я та презентації  навчальної програми «Спеціалізовані послуги із психічного здоров’я на рівні громади», організований Міністерством охорони здоров’я України та Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ).

У заході взяв участь заступник начальника Чернівецької ОВА Роман Греба. 

Під час події МОЗ, ВООЗ та партнери підписали Декларацію про співпрацю у сфері розвитку та навчання Центрів психічного здоров’я, мобільних мультидисциплінарних команд та інших спеціалізованих послуг із психічного здоров’я на рівні громади. Серед підписантів – міжнародні та українські організації і проєкти, що працюють у сфері психічного здоров’я, профільні асоціації, агенції ООН.

Декларація, зокрема, передбачає реалізацію зусиль, спрямованих на:

•  впровадження інноваційних програм навчання та професійного розвитку фахівців;

•  розвиток міждисциплінарної, виїзної та командної роботи;

•  інтеграцію доказових психосоціальних інтервенцій у спеціалізовані послуги із психічного здоров’я, а також гнучких цифрових рішень;

•  залучення людей із власним досвідом психічних розладів – експертів за досвідом – до формування і надання послуг та розробки політик;

•  підтримку лідерства та розбудову професійних спільнот;

•  інформування суспільства про психічне здоров’я і доступність послуг у громадах.

Підписання Декларації та масштабування презентованої навчальної програми сприятимуть подальшій розбудові мережі Центрів психічного здоров’я, що працюють у форматі мультидисциплінарних команд і надають спеціалізовані послуги людям з помірними та важкими психічними розладами. До складу однієї такої команди входить психіатр/иня, психолог/иня, медична сестра/брат та соціальний/а працівник/ця. 

Суть роботи мультидисциплінарної команди полягає в тому, щоб підтримати людину на кожному етапі її шляху до відновлення. Команда уважно вислуховує, разом із людиною визначає її цілі, оцінює потреби та планує індивідуальну траєкторію лікування й відновлення. Це не лише медичне втручання: важливу роль відіграють психосоціальна підтримка, консультування, робота з родиною, допомога у громаді, кризове втручання, профілактика госпіталізацій і супровід після виписки.

"У Чернівецькій області з 63 закладів первинної ланки (45 комунальних і 19 приватних) 40 у 2024 році уклали угоди з НСЗУ за пакетом послуг «Супровід і лікування психічних розладів». Із 2025 року ці послуги стали частиною базового пакета первинної медичної допомоги. Це особливо важливо, адже дозволяє людям отримувати підтримку психічного здоров’я безпосередньо у свого сімейного лікаря - швидко та доступно", - зазначив Роман Греба.

Центри ментального здоров’я в області функціонують у:

– чотирьох кластерних лікарнях: КНП «Вижницька БЛІЛ», КНП «Кіцманська БЛІЛ», КНП «Хотинська БЛІЛ», КНП «Сторожинецька БЛІЛ»;

– двох поліклініках: КНП «Міська поліклініка №1» і КНП «Міська поліклініка №2».

У 2025 році до надання спеціалізованих психосоціальних послуг за пакетом №72 долучилися ще чотири заклади: КНП «Вижницька міська лікарня», КНП «Сторожинецька БЛІЛ», КНП «Кіцманська БЛІЛ», КНП «Хотинська БЛІЛ». КНП «Центральна міська клінічна лікарня» перебуває в очікуванні повторної пропозиції щодо контрактування.

Охорона психічного здоров’я на рівні громади ґрунтується на людиноорієнтованому підході. Тут головне не просто лікувати розлад, а допомогти людині повернутися до повноцінного, активного життя: зберегти або відновити стосунки з близькими, відчути свою цінність і знову стати частиною громади. Підтримка націлена на відновлення самостійності, розкриття потенціалу і повернення впевненості у майбутньому.

Послуги, що надаються у громаді, значно доступніші для людей, вони поважають права та гідність кожного, враховують не лише медичні, а й соціальні та економічні потреби. Досвід показує, що саме такий підхід дає кращі результати: люди швидше повертаються до активного життя, менше стикаються зі стигматизацією і рідше потрапляють до лікарні повторно.

Розбудова мережі Центрів психічного здоров’я є частиною пріоритетного проєкту Міністерства охорони здоров'я України у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» – ініціативи першої леді Олени Зеленської.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux