Сьогодні, 15 червня українському кіноактору, сценаристу та режисеру, письменнику Іванові Миколайчуку мало б виповнитись 82-а роки.
Тож, з нагоди вшанування його пам’яті, відбулось покладення квітів до меморіальної дошки в м.Чернівці
Згодом в музеї-садибі І.Миколайчука в селі Чортория, за участю народної артистка України Ніни Матвієнко, народної артистки України Валентини Ковальської, представників влади, культурних діячів та громадськості відбулись урочистості, зокрема було представлено вишиту сорочку Івана Миколайчука.
Сорочку відтворено майстринями з вишивки Оленою Ясінською та Тетяною Зез (проєкт “Вишивка в одязі видатних українців”) за підтримки міжнародної компанії з розробки програмного забезпечення “Luxoft”.
Амбасадором цієї вишиванки стане режисер-кінодокументаліст, а нині - військовослужбовець, буковинець - земляк Івана Миколайчука Олександр Ткачук.
А сьогодні сорочку презентував заступник начальника управління культури Чернівецької ОВА - Артур Боштан.
Оригінал вишиванки зберігається в родинній колекції. Саме у цій сорочці Іван Миколайчук з’являється у фільмі “Така тиха, така пізня осінь”.
Довідково:
Іван Миколайчук народився 15 червня 1941 року у селі Чортория Чернівецької області в багатодітній родині, де був одним з 13 дітей.
Першу свою роль зіграв у 12 років. Тоді хлопчик перевтілився у старого Івана у виставі «Безталанна» за п’єсою Михайла Старицького.
Коли Миколайчук вступив до Київського театрального інституту імені Карпенка-Карого, його дружина Марічка подарувала йому дві книжки – «Тіні забутих предків» Коцюбинського та «Художник» Шевченка. Ці подарунки стали пророчими – на другому курсі Івана запросили одразу на дві головні ролі: Івана Палійчука в «Тінях забутих предків» та молодого Тараса Шевченка у фільмі «Сон», що принесли йому загальне визнання.
Фільм «Тіні забутих предків» увійшов до Книги рекордів Гіннесса, здобувши 39 міжнародних нагород, 28 призів на кінофестивалях у 21 країні.
У творчому доробку Івана Миколайчука – 34 кіноролі, 9 написаних сценаріїв, 2 режисерські роботи. Ще більше, на жаль, залишилося лише в планах, оскільки довгий час йому просто не давали зніматися чи знімати.
Миколайчука називали "народним" артистом через те, що його знали та любили мільйони, натомість радянська влада називала його "неблагонадійним".
Актор помер від раку шлунка 3 серпня 1987 року. Похований на Байковому кладовищі.
Управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації
Слідкуйте за новинами області в Телеграмі https://t.me/+2G5xLpLgculmYTAy