Щитоподібна залоза – орган, що виробляє два види гормонів: тироксин (Т4) і трийодтиронін (Т3), а також кальцитонін. Головною їх функцією є підтримання основного обміну. Без гормонів щитовидної залози або їх нестачі неможливий нормальний розвиток жодної функціональної системи організму.
Зміни функції щитовидної залози найчастіше виникають в умовах йододефіциту та несприятливої екологічної ситуації.
«Чернівецька область належить до регіонів із найбільшою недостатністю йоду в навколишньому середовищі ґрунті, воді, продуктах харчування). Існує ціла низка захворювань, що становлять серйозну небезпеку для мільйонів людей, які проживають у місцевостях з недостатнім вмістом йоду», – пояснює експерт Департаменту охорони здоров’я Чернівецької обласної військової адміністрації з ендокринології Світлана Шевчук.
Найчастіше в умовах природного йододефіциту спостерігається підвищена поширеність дифузних та вузлових форм зоба, аутоімунних тиреоїдитів, гіпотиреозу.
Нестача тиреоїдних гормонів (гіпотиреоз) призводить до низки симптомів:
Водночас в організмі може бути і надлишок йоду та тиреоїдних гормонів. Втім, сам прийом йоду не може призвести до надмірного утворення гормонів. ВООЗ вважає безпечною дозу йоду в 1000 мкг (1 мг) на добу.
В Україні брак гормонів щитоподібної залози трапляється частіше за надлишок.
Скільки потрібно йоду, щоби бути здоровим
Залежно від віку добова потреба в йоді складає від 90 до 250 мкг (1 мкг = 1 мільйонна частина грама, 10–6 г).
Для дорослих добова норма йоду становить 150–250 мкг.
Норми споживання йоду для дітей:
Більшість мешканців України щодня споживає лише 40–80 мкг йоду.
Створити надлишок йоду в організмі досить складно, оскільки 95–98% йоду, що надходить в організм, виводиться із сечею, а 2–5% – через кишківник.
За все життя людина споживає близько 3–5 г йоду – приблизно одну чайну ложку.
Що робити, аби уникнути захворювань щитоподібної залози?
Профілактику у йододефіцитних регіонах потрібно здійснювати постійно і на регулярній основі. Однак для цієї мети категорично заборонено вживати аптечні розчини йоду. Оскільки вони є дуже концентрованими, це може призвести до різкого передозування цього мікроелементу (із перевищенням норми у десятки і сотні разів) і викликати серйозні захворювання щитоподібної залози у подальшому.
Перевіряйте рівень тиреотропного гормону, і відвідуйте ендокринолога. Це допоможе вчасно виявити брак гормонів та за потреби скорегувати раціон.