Ця ілюстрація із циклу «Безбар’єрність – це» для «Довідника безбар’єрності» (https://bf.in.ua) мало-помалу входить у нашу реальність.
Два роки тому чоловіки та жінки отримали рівні права на декретну відпустку, відповідний закон підписав Президент України.
Відтоді батько має рівноцінне з матір'ю право на відпустку для догляду за дитиною до 3 років, а також може піти у одноразову додаткову оплачувану відпустку терміном до 2 тижнів одразу після народження малюка.
Станом на сьогодні у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт (https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/41854), який дозволятиме майбутнім мамам самостійно визначати, як розподілити гарантовану законодавством відпустку у зв'язку із вагітністю та пологами. Що це дає для жінки?
Свободу вибору, до якого моменту вона може працювати.
Зараз із сумарних 126 днів оплачуваної відпустки 70 днів жінці надається до пологів, 56 – після (якщо двоє і більше дітей або мали місце ускладнення при пологах – то 70 днів).
Законопроєктом пропонується, що жінка може використати 70 «допологових» днів відпустки так, як зручно їй (якщо для цього немає медичних протипоказань). Наприклад, взяти з них лише 20 днів до пологів, а решта 50 – зберігатимуться за нею та можуть бути використані після пологів (починаючи з дня пологів). І тоді після пологів можна буде використати 50+56 = 106 днів оплачуваної відпустки.
У будь-якому разі загальна тривалість такої відпустки не може перевищувати 126 календарних днів (140 календарних, якщо народилося двоє і більше дітей або мали місце ускладнення при пологах).