• Вакцинація

Вакцинація

Вакцинація

ЩО ТАКЕ ЕФЕКТИВНІСТЬ ВАКЦИНИ

Ефективність вакцини — це її здатність захистити людину від захворювання, проти якого вона вводиться. Той, хто отримав щеплення, у 95 випадках зі 100 не захворіє навіть при прямому контакті з інфекціями, вакцинацію проти яких він зробив. Ефективність вакцини залежить від таких факторів:

температурний режим транспортування і зберігання;

правильність введення;

дотримання курсу вакцинації усіма необхідними дозами згідно з календарем;

індивідуальні особливості організму;

стан здоров’я людини (у людей з глибокою імуносупресією імунітет може не вироблятися).

У дуже невеликої кількості людей імунітет після вакцинації не сформується. Такі люди можуть розраховувати лише на колективний імунітет, а за його відсутності наражаються на високий ризик захворіти.

СКІЛЬКИ ДОЗ ВАКЦИНИ ПОВИННА ОТРИМАТИ ДИТИНА ДЛЯ ЗАХИСТУ ВІД ІНФЕКЦІЇ

Для створення захисту проти кожного інфекційного захворювання розроблена відповідна схема вакцинації. Щоби виробити у дитини імунітет проти гепатиту В, необхідно ввести їй 3 дози вакцини, проти дифтерії і правця — більше 4 доз, проти кору, паротиту і краснухи — 2 дози.

На який період щеплення формує імунітет проти інфекцій

При вакцинації проти одних інфекцій формується довічний імунітет, наприклад, після введення 2 доз вакцини проти кору, паротиту, краснухи. Імунітет проти дифтерії, правця і кашлюка зберігається впродовж 7–10 років. З цієї причини необхідне повторне введення вакцин проти цих захворювань — ревакцинація. Дорослим кожні 10 років необхідна ревакцинація проти правця та дифтерії. У деяких країнах дорослих також вакцинують проти кашлюка.

НАВІЩО ВАКЦИНИ ПОВИННІ ЗБЕРІГАТИСЯ ПРИ ПЕВНІЙ ТЕМПЕРАТУРІ

Порушення температурного режиму зберігання і транспортування вакцини знижує її ефективність — тобто вакцина може не подіяти. Вакцини транспортуються і зберігаються при дотриманні певного температурного режиму (для цього використовуються спеціально обладнані машини, холодильники, холодові склади, сумки-холодильники). Температурний режим для різних вакцин значно відрізняється.