Анжела Дякова розповіла, чому місцеві бюджети області зростають

Анжела Дякова розповіла, чому місцеві бюджети області зростають

За І півріччя 2019 року до місцевих бюджетів області надійшло доходів (без трансфертів) у сумі 1 865,4 млн. грн., що на 256,2 млн. грн. або на 15,9% більше відповідного періоду минулого року.

З них до загального фонду місцевих бюджетів надійшло 1 631,1 млн. грн., що становить 106,7% та на 102,1 млн. грн. більше планових показників, затверджених місцевими радами з урахуванням змін. Власні надходження бюджетних установ становили 189,2 млн.грн. та зросли у порівнянні з відповідним періодом минулого року на 38,5 млн. грн.

У порівнянні з торішніми надходження до загального фонду збільшились по усіх місцевих бюджетах області (крім бюджетів Тереблеченської й Кострижівської об’єднаних територіальних громадах) на загальну суму 238,3 млн. грн. або на 17,1%.

Лідерами у прирості дохідної частини серед районів були Глибоцький та Заставнівський райони і м.Новодністровськ, серед ОТГ – Великокучурівська, Мамаївська та Вікнянська громади.

Загалом Чернівецька область за показниками приросту надходжень до минулого року знаходиться в середині рейтингу по Україні, а по єдиному податку – на 5-му місці, по ПДФО – на 10-му.

Зазначене стало можливим завдяки злагодженій роботі структурних підрозділів райдержадміністрацій, ОТГ, фіскальної служби, новаціями в податковому та бюджетному законодавстві, а саме:

  • підвищення: на 50% ставок рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів, рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення; рентної плати за користування надрами для видобування нафти та газового конденсату; акцизного податку з тютюнових виробів (з 1.01.2019 – на 20%, з 1.07.2019 – на 9%), екологічного податку (з 41 коп. до 10 грн);
  • запровадження земельного податку за лісові землі та встановлення ставки податку за один гектар лісових земель (за рішенням органу місцевого самоврядування, але не більше 0,1% від нормативної грошової оцінки таких земель);
  • ПДФО від доходів за здавання фізичними особами в оренду (суборенду, емфітевзис) земельних ділянок, земельних часток (паїв) податковим агентом сплачуватиметься до відповідного бюджету за місцезнаходженням таких об’єктів оренди (суборенду, емфітевзис);
  • зарахування з 1 січня 2019 року 5% рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення (крім рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату) до бюджетів місцевого самоврядування за місцем видобутку відповідних корисних копалин (у минулому році зараховувалося у пропорціях: 25% – до обласних бюджетів, 75% – до державного бюджету);
  • збереження норми щодо зарахування 13,44% акцизного податку з пального до місцевих бюджетів;
  • скасування норми щодо справляння плати за землю за земельні ділянки, надані для залізниць у межах смуг відведення, у розмірі 25% земельного податку.

Однак директорка Департаменту фінансів ОДА зауважила, хоч досить позитивні показники місцеві бюджети Чернівецької області (крім м. Чернівці, який має реверсну дотацію) на 75 відсотків дотаційні, тобто залежні від Державного бюджету. Серед районів найбільш залежними є Герцаївський (95%), Сторожинецький (94%), Хотинський (83%); серед ОТГ с.Чудей (86%), м.Конятин (85%), с.Селятин (84%).

«Тому маємо активізувати роботу по справлянню податку на нерухоме майно, який з часом як і у Європейських країнах має стати одним із бюджетоутворювальних податків на місцевому рівні, - сказала Анжела Дякова. - Але поки що хвалитися нічим. Надходження за І півріччя цього податку склали 19,8 млн. грн., робота продовжується. ДФС до 1 липня повинно було надіслати всім власникам нерухомості декларації на сплату податку і до 30 серпня громадяни, власники житлових та нежитлових будівель зобов’язані їх сплатити. Після цієї дати буде нараховуватись пеня. До кінця року темпи приросту надходжень будуть збережені і ми очікуємо, що всі місцеві бюджети будуть виконані, а відповідно будуть профінансовані всі заплановані видатки».