Михайло Павлюк: Особи з інвалідністю повинні відчувати себе на рівних з рештою суспільства

Михайло Павлюк: Особи з інвалідністю повинні відчувати себе на рівних з рештою суспільства

Сьогодні, 25 лютого, в.о. голови обласної державної адміністрації Михайло Павлюк провів апаратну нараду, під час якої ключовим було питання соціального захисту маломобільних груп населення області.

«Особи з інвалідністю повинні відчувати себе на рівних з рештою суспільства. Це має стати основним лейтмотивом роботи обласної виконавчої влади у роботі з надання соціального захисту цій категорії населення. Ми відновили роботу обласного комітету доступності, який проводитиме координацію роботи щодо пристосування існуючих об’єктів соціального, житлово-комунального та громадського призначення, транспортної інфраструктури, вулично-дорожньої мережі відповідно до потреб людей з обмеженими можливостями. Активно долучатимемо до цього представників громадських організацій, що опікуються забезпеченням прав осіб з інвалідністю. Сьогоднішня тема розмови – це забезпечення осіб з особливими потребами технічними та іншими засобами реабілітації».

Директор Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Віталій Савкін, доповідаючи, зазначив, що забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю технічними та іншими засобами реабілітації здійснюється відповідно до вимог Порядку забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані технічні засоби реабілітації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2012 року №321 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 березня 2018 року № 238).

«Відповідно до зазначеного Порядку впродовж  2018 року в область за окремими напрямками було спрямовано 24,7 млн. грн., що дало можливість органам соціального захисту укласти 1081 договір на 6838 засобів, - розповів Віталій Савкін. - Завдяки активізації спільних зусиль органів соціального захисту,  територіального відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, підприємств кошти було використано стовідсотково. За результатами проведеної роботи у 2018 році, Мінсоцполітики було враховано окремі пропозиції структурних підрозділів щодо її покращення та, зокрема у 2019 році удосконалено роботу Централізованого банку даних з проблем інвалідності, що надало можливість ще оперативніше забезпечувати осіб з інвалідністю необхідними засобами,  відповідно до попередніх замовлень відкритих підприємствами у ЦБІ. Відповідно до таких замовлень у січні цього року в область було направлено 3,9 млн. грн. На даний час органами соцзахисту укладено 81 договір (397 засобів) на загальну суму 1,3 млн. грн.».

У 2018 році Уряд України вдосконалив зазначений порядок та передбачив низку нововведень:

Так, вперше стороною договору виступає людина з інвалідністю, що підвищує її обізнаність при реалізації наданих державою прав і гарантій;

Органи соціального захисту населення здійснюють супровід особи з інвалідністю впродовж усього процесу її забезпечення ТЗР.

Впроваджуються договірні відносини, що гарантують правовий захист інтересів осіб з інвалідністю, як споживачів послуг, та інтересів підприємств, як постачальників послуг. Особам з інвалідністю гарантований вільний вибір підприємства для забезпечення необхідним виробом.

Окрім того, вперше реалізовано можливість для людей з вадами зору та слуху придбати засоби для спілкування і орієнтування  шляхом отримання грошової компенсації вартості за самостійно придбані ТЗР.

Також вагомим позитивним чинником є запровадження доплатного механізму у випадку перевищення граничної ціни засобу реабілітації.

Підсумовуючи, в.о. голови ОДА дав доручення вжити заходів щодо своєчасного забезпечення осіб з інвалідністю технічними засобами реабілітації, зокрема, шляхом оперативного формування договорів та своєчасного внесення даних до ЦБІ. Також необхідно здійснити аналіз договорів про забезпечення технічними засобами реабілітації, укладених у 2018 році, щодо виявлення порушень підприємствами строків зобов’язань та активізувати роботу щодо стягнення пені.

Довідково.

На даний час алгоритм дій людини для забезпечення її засобами реабілітації такий:

- звернутись до органу соціального захисту за оригіналом направлення на забезпечення ТЗР;

- самостійно вибрати підприємство, яке здійснюватиме таке забезпечення;

- повідомити про такий вибір орган соціального захисту населення;

- звернутись до обраного підприємства з оригіналом направлення;

- підписати три примірники договору, та не пізніше 40 робочих днів з дати укладення договору (такий строк чітко визначено Порядком) отримати виріб і підписати акт приймання-передачі робіт (надання послуг).

Для забезпечення Особи ТЗР орган соціального захисту населення формує та укладає двосторонні (з підприємством) та тристоронні (з підприємством та Особою) договори.

Підписання договорів можливо здійснювати з використанням електронного цифрового підпису за умови його наявності у всіх сторін договору.

Орган соціального захисту населення здійснює оплату підприємству фактичної вартості забезпечення Осіб ТЗР шляхом перерахування коштів на рахунок підприємства не пізніше 14 робочих днів з дати надходження до органу соціального захисту населення акта приймання-передачі робіт.

Робота у даному напрямку продовжується та наразі спеціалістами органів соцзахисту здійснюється організаційна робота щодо стягнення пені із підприємств, які порушили строки виконання зобов’язань за договорами.