Буковинцям з груп ризику рекомендують провести профілактичні щеплення проти сказу

Буковинцям з груп ризику рекомендують провести профілактичні щеплення проти сказу

Сказ – це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу. Перебіг захворювання характеризується розвитком своєрідного енцефаліту, паралічем м’язів тіла, починаючи з місця укусу чи подряпини, стрімким пошкодженням центральної нервової системи. У процесі швидкого поширення вірусу розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку. У разі зволікання з наданням квалфікованої медичної допомоги смерть неминуча.

Джерелом та резервуаром збудника сказу є дикі та свійські тварини. Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через укус, подряпину та мікроушкодження шкіри і навіть при потраплянні зараженої слини тварини на слизові оболонки тіла.

Єдиним способом екстреної профілактики та попередження хвороби є своєчасне введення антирабічної вакцини.

Завдяки своєчасній закупівлі в районах області та поставці вакцини проти сказу з МОЗ України, в області зараз є достатня кількість  вакцини «Верораб». Ця вакцина може бути використана як для екстреної профілактики у осіб, покусаних тваринами, так і для попередження сказу в осіб з груп професійного ризику.

Впродовж 2018 року в Чернівецькій області було зареєстровано 1015 звернень за антирабічною допомогою, з них з приводу укусів тварин 959. З цього числа 311випадків серед дітей.

Як повідомляє ДУ «Чернівецький обласний лабораторний центр МОЗ України», протягом 2018 року в області вірус сказу було виявлено і підтверджено у 6 тварин, серед яких кіт, корова і чотири собаки (Вижницький, Заставнівський, Новоселицький, Герцаївський і Сторожинецький райони).

Крім екстреної профілактики при укусах тварин, захист від сказу важливо забезпечити особам з груп професійного ризику – працівникам ветеринарних лабораторій, клінік та інших лабораторій, які працюють з вуличним вірусом сказу, мисливцям, лісникам, спеціалістам ветеринарної медицини, працівникам боєнь, таксидермістам, особам, що виконують роботу з відлову і утримання безпритульних тварин а також працівникам притулків для утримання безпритульних тварин.

Залишок вакцини проти сказу в області складає на 01.01.2019 близько 700 доз. Відтак, щонайменше 200 мешканців області з груп професійного ризику  можуть отримати безкоштовне профілактичне щеплення проти сказу в Лікарні швидкої медичної допомоги, що в Чернівцях, а також у центральних районних лікарнях краю.

Інформуємо, що для проведення профілактичної імунізації проти сказу застосовується трьохкратне введення вакцини «Верораб» по 0,5 мл на 0-й, 7-й та 28-й день.  

Департамент охорони здоров’я пропонує бажаючим отримати щеплення звернутись у центральні районні лікарні, або лікарню швидкої меддопомоги, і за наявності підтверджуючих документів, отримати щеплення.