Результати впровадження реформи децентралізації влади в Чернівецькій області

Децентралізація в дії: підсумки п’яти років реформи

Децентралізація в дії: підсумки п’яти років реформи

Розпочався шостий рік реформування органів місцевого самоврядування та територіальної організації влади на території країни. Реформа децентралізації показала, що є однією з найбільш успішних в Україні, забезпечує створення комфортних умов для кожної людини в своїй громаді. Реформа дієва, а її результати свідчать, що для побудови сильних громад, а отже і сильної країни, обрано правильний шлях.

Перші об’єднані громади створено ще 2015 року – тоді у Чернівецькій області їх було 10. І всього за 5 років кількість об’єднаних територіальних громад зросла до 33 ОТГ. 

Чернівецька область одна із перших відгукнулася на цю інноваційну реформу. В загальному рейтингу областей Мінрегіону щодо формування ОТГ область впродовж тривалого часу є одним лідерів у впровадженні реформи децентралізації влади та на практиці показує переваги цієї реформи.

Звісно, процес втілення має і свої складнощі, але загалом, децентралізація - однозначний позитив. Адже, суть цієї реформи – більше повноважень та фінансів на місцях, але і відповідальність за ефективність роботи – теж на місцях. Тобто, держава віддавши відповідні інструменти спонукає працювати на розвиток громади, при цьому перекласти відповідальність на когось іншого більше не вдасться.

Впродовж 2015-2018 років в Чернівецькій області створено 33 ОТГ, до складу яких увійшли 121 територіальна громада, що становить 45% від загальної кількості територіальних громад до  початку процесу добровільного об’єднання та 182 населених пункти області  (44% від загальної кількості).

На території 33 ОТГ проживає 336 717 осіб (37,1% від загальної чисельності населення області), а площа об’єднаних територіальних громад складає 3536,6 км2 (44 % від загальної площі області).

У 2015 році в Чернівецькій області було утворено 10 об’єднаних територіальних громад (ОТГ), які з 1 січня 2016 року вийшли на прямі міжбюджетні відносини з Державним бюджетом України. Це - Глибоцька, Волоківська, Великокучурівська, Сокирянська, Вашковецька, Усть-Путильська, Мамалигівська, Клішковецька, Недобоївська та Рукшинська ОТГ.

У 2016 році в області утворено 6 об’єднаних громад, а саме Красноїльську, Чудейську, Сторожинецьку, Вашківецьку, Вижницьку та Тереблеченську.

Впродовж 2017 року утворено 10 ОТГ – Конятинську,  Селятинську, Кіцманську, Мамаївську, Магальську, Острицьку, Новоселицьку, Кострижівську, Вікнянську та Юрковецьку ОТГ.

У 2018 році завершили процедуру об’єднання ще 7 ОТГ, три з яких об’єдналися навколо районних центрів (м. Герца, Заставна та Хотин), а також одна – навколо міста обласного значення Новодністровськ.

Крім цього, 23 грудня 2018 року у Ставчанській, Чагорській Неполоковецькій та Хотинській ОТГ відбулись перші місцеві вибори.

У 2017 році механізмом добровільного приєднання до вже існуючих ОТГ скористались Сторожинецька, Глибоцька та Тереблеченська ОТГ, а у 2018 –Новоселицька, Кіцманська та Юрковецька ОТГ.

Найбільша ОТГ області – Сторожинецька (об’єднала районний центр і 15 сіл району, населення – 38680 осіб), найменша – Усть-Путильська (2 сільські ради - Усть-Путильська та Мариничівська, населення – 2237 осіб).

За період 2016-2018 років об’єднані територіальні громади, перебуваючи на прямих міжбюджетних відносинах з Державним бюджетом України, отримали повноваження і ресурси, як у міст обласного значення та державну фінансову підтримку у вигляді субвенції на інфраструктуру. ОТГ, які утворилися в 2015 році, отримали субвенцію з державного бюджету на формування інфраструктури у сумі 45,4 млн. грн. За підсумками 2016 року ОТГ освоїли 99,9% від суми отриманих коштів, за рахунок яких реалізовано 67 проектів. У 2017 році з Держбюджету на розвиток інфраструктури ОТГ було передбачено субвенції у сумі 61,9 млн. грн., освоєно 96% отриманих коштів на реалізацію 84 проектних заявок.

Впродовж 2018 році ОТГ отримали 68,3 млн. грн. інфраструктурної субвенції для реалізації 90 проектних заявок, та освоїли 99,6% отриманих коштів.

Зокрема, кошти інфраструктурної субвенції були спрямовані на ремонт вулиць та доріг місцевого значення, заміну вікон та дверей в школах, дитячих садках, капітальний ремонт амбулаторій, ФАПів, будинків культури, закупівлю комунальної техніки, шкільних автобусів, що значно посилило інфраструктурну спроможність об’єднаних територіальних громад.

Наступні роки перетворень, започаткованих у процесі реформи децентралізації, мають дати новий поштовх розвитку регіональної економіки та покращення життя людей.