В області працює міжвідомча робоча група з реформування системи інституційного догляду та виховання дітей

13.03.2018 | 15:06
Версія для друкуВерсія для друкуВідправити на e-mailВідправити на e-mail

Незважаючи на наявну роботу щодо захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, прийомні родини, функціонування дитячих будинків сімейного типу, основним завданням служби у справах дітей нині є збереження біологічної сім’ї.

Про це повідомила начальник служби у справах дітей облдержадміністрації Юлія Матвієва під час сьогоднішньої прес-конференції щодо захисту прав та законних інтересів дітей в умовах децентралізації та деінституалізації.

Як зазначила посадовець, в державі прийнято низку законодавчих актів та розпорядчих документів, спрямованих на збереження інституту сім’ї.

На засіданні Уряду 09.08.2017 року було прийнято розпорядження «Про національну стратегію реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки» та план заходів з реалізації її 1 етапу. Згідно документу, інтернатні заклади поступово закриватимуться, натомість буде створена система, яка забезпечує догляд і виховання дитини в сімейному середовищі.  «Реформа деінституалізації в першу чергу покликана повернути дітей до своїх біологічних родин», - акцентувала Юлія Матвієва.

Вона поінформувала про ті категорії дітей в області, котрі потребують найбільшого захисту з боку держави. В області проживає 184442 дітей віком до 18 років, з яких1029 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 657 дітей проживають у складних життєвих обставинах, 4132 дітей-інвалідів, 27909 дітей із малозабезпечених сімей, 31702 дітей з багатодітних родин, 352 дитини проживають в сім’ях усиновлювачів, 47 дітей, у яких один із батьків загинув у зоні проведення АТО, 35 дітей, у яких одного із батьків поранено, 10 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, переміщених із зони проведення АТО, з них 2 – без супроводу дорослих.

В інтернатних закладах на території області виховується 2014 дітей, з яких – 55 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Впродовж 2017 року до таких закладів за заявою батьків влаштовано 423 дитини.

«Загалом на території області функціонує 15 інтернатних закладів для дітей. Тобто із 2014 дітей, що виховуються в інтернатних закладах, 97% дітей мають батьків», - зазначила посадовець.

Першим етапом реформи передбачено збір даних про дітей, котрі перебувають в інтернатних закладах власне на базі об’єднаних територіальних громад,  інтернатів, та районів області.

«Наразі розпорядженням обласної державної адміністрації створено  міжвідомчу робочу групу з реформування системи інституційного догляду та виховання дітей. Вона займатиметься узагальненням та обробкою усіх даних щодо перебування дітей в інтернатних закладах. На сьогодні відповідні дані вже перевірено, і вони переносяться з паперових до електронних форм обліку, відтак, буде сформовано регіональний план реформування системи інституційного догляду та виховання дітей», – зауважила начальник служби у справах дітей облдержадміністрації.

«Наразі в області найближчі завдання  –підвищення якості соціальних послуг, що надаються біологічнім сім’ям, супровід цих сімей; здійснення аналізу на місцях щодо причин потрапляння дітей до інтернатів, стану справ у відповідній сім’ї дитини, необхідних послуг для такої родини. Також серед важливих справ - посилення роботи над створенням патронатних сімей та продовження розвитку інституту прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу», –зазначила начальник служби у справах дітей облдержадміністрації.

«В умовах децентралізації соціальних послуг, вони повинні бути не тільки відновленими та вдосконаленими, а й максимально наближеними до дітей та сімей. Важливим моментом сьогодні є усвідомлення виконання об’єднаною територіальною громадою функцій органу опіки та піклування, повноважень з питань профілактики соціального сирітства, запобігання насильству в сім’ї, зокрема, над жінками та дітьми», –додала Юлія Матвієва.

-